Nawigacja

Dyrekcja Nauczyciele Psycholog Pielęgniarka Konsultacje nauczycielskie Basen Samorząd szkolny. Fascynujący Świat Nauki i Technologii Stypendium szkolne Plan lekcji Kalendarz roku szkolnego 2017/2018 Plan spotkań z rodzicami Kryteria oceniania Szkony Zestaw Programów Nauczania na rok szkolny 2015/2016 Program profilaktyczny 2015/2016 Program wychowawczy 2015/2016 Szkolne KOło LOP Szkolny Zestaw Podręczników na rok szkolny 2018/2019 Listy uczniów klas 1-6 w roku szkolnym 2016/2017 Plan zajęć pozalekcyjnych Szkoła Promująca Zdrowie Rodzice Oddziały gimnazjalne Regulamin rekrutacji do oddziału dwujęzycznego

Informacje

Szkoła Promująca Zdrowie

 

 

 

 

Nasza szkoła otrzymała Dyplom przyjęcia do opolskiej sieci Szkół Promujących Zdrowie.

  

8 LISTOPADA  2017r. – DZIEŃ „ŚNIADANIE DAJE MOC”

Do misji finałowej programu „Śniadanie daje moc” przystąpiły wszystkie klasy pierwsze, drugie i trzecie naszej szkoły. Uczniowie i ich rodzice wcześniej zostali zapoznani z celem programu oraz z jego realizacją w tym dniu. Uczniowie przynieśli do szkoły produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania oraz niezbędne narzędzia. Zostali również zaproszeni do pomocy rodzice uczniów, którzy aktywnie włączyli się w plan pracy przy przygotowaniu śniadania.

Plan działań:

1. Rozmowy, pogadanki z uczniami na temat właściwego odżywiania.  „Dlaczego właśnie śniadanie jest takie ważne dla naszego organizmu? Co to znaczy że śniadanie daje nam moc? Do czego daje nam moc śniadanie?”  itp. Przypomnienie 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów.

2. Przygotowanie stanowisk do pracy w grupach:

- grupa I – zdrowe, kolorowe kanapki

- grupa II – owocowe szaszłyki

- grupa III – soki owocowo – warzywne

3. Wykonanie zdrowych przekąsek z pomocą przybyłych mam oraz wspólna degustacja.

4. Poczęstowanie przekąskami starszych uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli.

5. Promowanie jedzenia śniadania przez wszystkich – wykonanie haseł o celowości spożywania rannego posiłku i rozwieszenie ich w całej szkole.

6. Wykonanie pracy plastycznej – „Zdrowe śniadanie”, „12 zasad zdrowego odżywiania”, „Do czego mamy moc po zjedzeniu śniadania?” itp. Wykonanie gazetek na szkolnych korytarzach.

7. Zachęcanie uczniów do przygotowywania wspólnych śniadań w domu wraz z rodzicami.

8. Wykonanie dokumentacji fotograficznej.

 

 

 

              KLASY PIERWSZE

W klasach pierwszych realizowany jest cykl tematów kulinarnych pod wspólnym hasłem „RONDELKOLANDIA”. Dzieci uczą się tu, jak w prosty sposób atrakcyjnie wykorzystać produkty spożywcze, a przy okazji poznają zasady bezpiecznego posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego i jego obsługi. Dużą uwagę zwrócono także na higienę przygotowywania i spożywania posiłków.

W ramach cyklu w miesiącu wrześniu dzieci wykonywały smaczne i zdrowe przekąski z jaj. Dodatkowym atutem tych tematów jest oprócz uświadamiania dzieci jakie wartości odżywcze znajdują się w wybranych produktach, to jeszcze przygotowywanie ich w sposób zachęcający do jedzenia, zgodnie z zasadą „Najpierw jedzą oczy”. Dzieci wykonały z jaj: myszki, jeżyki, misie, żaglówki itp. Po wykonaniu pracy odbyła się wspólna degustacja, a roznoszący się po całej szkole zapach „zwabił” starszych uczniów, którzy również jedli razem z nami.

W miesiącu grudniu będziemy przygotowywać zdrowe, świąteczne pierniki.

 

Baranek z twarogu - 27.03.2018r.

Tuż przed Wielkanocą uczniowie klas 1b i 1c wykonali ozdobę świątecznego stołu, którą był wielkanocny baranek wykonany z serka wiejskiego oraz różnych warzyw. Praca polegała na ułożeniu na jednorazowych talerzykach wzoru baranka z białego twarogu oraz udekorowaniu go przyniesionymi produktami zgodnie z instrukcją.    Na początku zajęć dzieci zostały zapoznane z piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Odszukiwały w piramidzie nabiału i naszego twarogu, z którego powstanie baranek. Dowiedziały się o wartościach odżywczych nabiału oraz dlaczego należy jeść różne produkty mleczne. Następnie szukały w piramidzie warzyw ze wskazaniem na te, jakie wykorzystają do dekorowania serowego baranka. Zwrócono uwagę na zasadność spożywania warzyw oraz znaczenie ich kolorów w odniesieniu do witamin jakie zawierają. Wielkanocne baranki wykonane z twarogu i warzyw okazały się nie tylko przepiękne, ale również bardzo smaczne.

       Więcej zdjęć do obejrzenia w albumie fotograficznym.

 

 

 Po co komu woda? - 19.03.2018r.

Realizując z uczniami klasy 1b blok tematyczny „Bezpieczna woda”, zwrócono również uwagę na to, po co komu woda. W ramach tematu realizowano treści:

- komu i do czego potrzebna jest woda?

- co by się stało, gdyby zabrakło wody?

- dlaczego należy szanować wodę?

 - w jaki sposób możemy oszczędzać wodę w naszych domach?

- dlaczego woda jest najlepszym i najzdrowszym napojem dla człowieka?

- dlaczego woda jest źródłem życia i naszego zdrowia?

- czym różni się czysta woda od wód smakowych?

Uczniowie w ramach tematu wykonali pracę plastyczną, podczas której rysowali na niebieskich kroplach deszczu odpowiedzi na pytanie: Komu potrzebna jest woda i do czego? Wykonany plakat zdobił i poszerzał wiedzę innych uczniów naszej szkoły na temat wody i został wyeksponowany na gazetce szkolnej.

                        Więcej zdjęć do obejrzenia w albumie fotograficznym.

 

Jemy owoce, warzywa i pijemy soki bogate w witaminy- 17.04.2018r.

W ramach tematu na zajęciach w klasie 1b zorganizowano lekcję praktyczną, podczas której uczniowie samodzielnie wykonywali sok owocowo-warzywny z wykorzystaniem sokowirówki. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się: z jakich części składa się urządzenie, jak to się dzieje, że wkładamy z jednej strony np. marchewkę, a z drugiej strony wypływa sok, jak bezpiecznie obsługiwać urządzenia elektryczne. Z przyniesionych owoców i warzyw dzieci wykonały sok owocowo-warzywny, który później wypiły ze smakiem. W grupie uczniów były takie osoby, które pierwszy raz piły sok własnoręcznie wykonany i ze zdziwieniem dostrzegły, że jest słodki i wcale nie trzeba go dosładzać cukrem.    

   

 

"ZDROWO JEM, WIECEJ WIEM! - 24.04.2018r. - 27.04.2018r.

Ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej

dla zerówki i klas I -III szkół podstawowych

pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornahauser - Dudy

edycja 2017/2018 prowadzony przez fundację BOŚ

Już po raz drugi nasza szkoła została zgłoszona do udziału w projekcie Zdrowo jem, wiecej wiem! W tym roku do projektu przystąpiły dwie klasy pierwsze 1b i 1c. Wychowawczyni tych klas zgłosiły udział w konkursie rejestracji zaakceptowanej przez dyrektora szkoły.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych p[oprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkrślenie roli ciodziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. zamysłem twórców projektu jest również kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbć o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

W ramach projektu zrealizowano 6 tematów:

1. Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych.

2. Zdrowo sprwani.

3. Najciekawsza praca przedstawiająca Piramidę Zdrowia.

4. Encyklopedia Gier i Zabaw.

5. Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?

6. Promocja podjętych działań w szkole.

Dokumentacja fotograficzna znajduje sie w albumie fotograficznym.

 

KLASA DRUGA

 

   W dniach 23.10- 27.10. 2017 roku  przeprowadzono akcję „Tydzień dla zdrowia”, której celem było podniesienie świadomości uczniów w zakresie wpływu właściwego odżywiania się na zdrowie.

Plan działań  zaprezentowano rodzicom dzieci. Zachęcano dzieci do podejmowania prób eksperymentowania  kulinarnego wraz z rodzicami w domu.  

Wszystkie działania skorelowano z treściami edukacyjnymi realizowanymi podczas zajęć lekcyjnych.             

W dzienniku lekcyjnym znajdują się wpisy dotyczące podejmowanych działań. Przygotowano również dokumentację fotograficzną.

 

 

 

Plan działań:

Poniedziałek  -  Poznajemy smaki

          - przeprowadzenie doświadczeń wyjaśniających, jakie odczuwamy smaki i dlaczego je odczuwamy;

          - oglądanie książek kucharskich;

 

Wtorek  - Sałatka „Zdrówko”

          - opisywanie warzyw (ich wyglądu, smaku);

          - przygotowanie sałatki warzywnej;

          - wykonanie ozdobnego serwetnika;

 

Środa – Szaszłyki „ Owocówki”

          - owoce naszych sadów – opisywanie ich wyglądu i smaku;

          - przygotowanie szaszłyków z kawałków owoców;

          -             wykonanie kolażu z ilustracji przedstawiającej owoce i warzywa „Cudaki owocaki - warzywniaki”;

 

Czwartek – Deser „Słodziak”

- wykonanie deseru z wafli, dżemu owocowego, musu bananowego, orzechów i rodzynek;

- nauka piosenki : „Zatańczyły witaminy”;

- przygotowanie  ilustrowanej „Recepty na zdrowie” - ruch, odżywianie, higiena;

 

Piątek – Napój „ Wigor”

            - czytanie wiersza M. Pyżanowskiej, J. Gajdy „Zdrowe odżywianie” –

              oznaczanie zdrowych potraw i produktów spożywczych;

            - wykonanie napoju z wody mineralnej, miodu, cytryny i mięty.

 

Dnia 8.11.2017 roku, uczniowie przystąpili do akcji „Śniadanie daje Moc”. Przygotowali zdrowe, pełnowartościowe śniadanie. Wykonali kanapki, przynieśli soki owocowo-warzywne oraz owoce.

 

       Więcej zdjęć do obejrzenia w albumie fotograficznym.

 

KLASY TRZECIE

Klasa 3a, 3b

1. 21.09.2017r. - "Jak powstaje chleb?". Oglądanie filmu "Muzeum chleba". Rodzaje i nazwy pieczywa.

2. 07.12.2017r. Wycieczka klasowa - warsztaty "Od ziarenka do bochenka". Pieczenie pierników.

3. 21.02.2018r. "Co daje smak potrawą". Nazwy przypraw. Części roślin będących przyprawami.

4. 24.05.2018r. Udział uczniów klas I - IV w teatrzyku Skrzat pt. "O prosiaczku brudasku".

 

 

KLASY CZWARTE

Klasa 4a

1. 24.11.2017r. "Jak żyć i być zdrowym człowiekiem"

2. 23.02.2018r. Powtórka - Zdrowy ztyl życia.

3. 12.06.2018r. Piknik ma trawie.

4. 07.06.2018r. Dzień Sportu szkolnego "Żyj zdrowo i sportowo" (uczestniczyli uczniowie całej szkoły)

 

Klasa 4b

1. 22.09.2017r. Zkładamy własną hodowlę fasoli.

2. 25.11.2017r. Higiena osobista warunkiem zdrowia.

3. 06.12.2017r. Program edukacyjny WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować".

4. 20.02.2018r. Zdrowy styl życia.

5. 02.03.2018r. Piramida pokarmowa.

6. 27.03.2018r. Sposoby odżywiania się - ćwiczenia.

 

Klasa 4c

1. 17.10.2017r. Teatrzyk "Strach ma wielkie oczy"

2. 06.12.2017r. Program edukacyjny WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować".

3. 22.11.2017r. Teatrzyk "Z kulturą na Ty"

4. 21.02.2018r. zdrowy styl życia.

5. 09.04.2018r. Zdrowe odżywianie.

6. 16.04.2018r. Mój pomysł na zdrowe śniadanie.

7. 23.04.2018r. Zdrowe odżywianie.

8. 24.05.2018r. Udział uczniów klas I - IV w teatrzyku Skrzat pt. "O prosiaczku brudasku".

 

 

KLASY PIĄTE

Klasa 5a

 

1. W ramach programu szkoła promująca zdrowie klasa 5a w dniu 14 grudnia 2017r. zorganizowała wspólne  klasowe śniadanie. Przygotowanie śniadania poprzedzone było pogadanką na temat zdrowego żywienia, aktywnego stylu życia , przedstawiona została „recepta na zdrowie”. (Zdjęcia do obejrzenia w albumie fotograficznym).

Wszystkie działania połączone zostały z programem „Trzymaj Formę” w ramach  którego rozdano książeczki zarówno rodzicom jak i uczniom.

2. 26.04.2018r. Jak się odżywiam?

3. 07.06.2018r. 07.06.2018r. Dzień Sportu szkolnego "Żyj zdrowo i sportowo".

 

Klasa 5b

 

1. 24.11.2017r. Wycieczka do miejscowej piekarni.

2. 15.12.2017r. Od ziarenka do bochenka.

3. 16.03 2018r. Wiem, co jem - chcę się zdrowo odżywiać.

 

 

 

KLASY SZÓSTE

 

Klasa 6a

 

1. 07.11.2017r. Wyjście do piekarni "Jutrzenka'

Dnia 7 listopada 2017 roku klasa 6a poszła z wizyta do piekarni "Jutrzenka" w Dobrodzieniu. Pan Bebel piekarz z zawodu i właściciel piekarni opowiadał o procesach powstawania chleba, bułek i innych wypieków i produktów, oraz o rodzajach mąk itp. Uczniowie mieli przygotowane pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Na zakończenie pogadanki uczniowie uzyskali słodki poczęstunek.

2. 14.11.2017r. Program edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować".

3. 28.11.2017r. Program edukacyjny - "Trzymaj formę".

4. 20.03.2018r. Jak dbać o zdrowie i urodę.

5. 29.05.2018r. Gry i zabawy ruchowe.

6. 05.06.2018r. Dlaczego uprawiamy sport?

7. 07.06.2018r. Szkolny dzień sportu.

 

 

Klasa 6b

1. 16.11.2017r. W zdrowym siele zdrowy duch - zdrowe śniadania.

2. 01.02.2018r. Program edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować".

Trzymaj formę. Idziemy na spacer.

3. 15.03.2018r. Jak dbać o zdrowie i urodę w wieku szkolnym.

4. 14.06.2018r. Sport to zdrowie - gry zespołowe.

5. 07.06.2018r. Dzień sportu - wakacje zdrowe, bo sportowe.

 

 

 

KLASY SIÓDME

 

Klasa 7b

 

05  grudnia 2017r. klasa 7b wybrała się do piekarni „Jutrzenka” mieszczącej się przy ulicy Lublinieckiej 12 w Dobrodzieniu. Właściciel i mistrz piekarstwa pan  Edwarda Bebel  przywitał nas

w białym fartuchu i z uśmiechem na twarzy:)

                Uczniom, przed spotkaniem z panem Beblem  wydawało się, że będzie to nudny wykład

o pieczeniu chleba, rodzaju mąk czy temperaturze w której wypiekane są produkty, jednak  ku zaskoczeniu wszystkich- pana Bebla, moim i chyba najbardziej samych uczniów, wizyta okazała się nie tylko ciekawą lekcją piekarnictwa, ale również prawdziwą  historią  człowieka z pasją, który już ponad 60 lat związany jest z zawodem piekarza. Opowieści  związane z młodością pana Edwarda, nauce zawodu i wreszcie o przyjeździe do Dobrodzienia i decyzji otwarcia własnej działalności, bardzo spodobały się nam wszystkim. Historie i liczne anegdoty ponad 80 letniego człowieka dla uczniów

 i również dla mnie,  były  jak podróż w czasie.

                Pan Bebel nie tylko w  teoretyczny, ale przede wszystkim w praktyczny sposób pokazał dzieciakom etapy powstawania pieczywa, oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Chłopaków oczywiście najbardziej zainteresowały maszyny, które jak sami przyznali widzieli po raz pierwszy

w życiu. Dziewczyny, jak przystało na współczesne fit- kobietki zapytały o pieczywo bezglutenowe

i kaloryczność pieczywa.

                Na zakończenie wręczyliśmy panu Edwardowi specjalny dyplom z podziękowaniem od uczniów klasy 7b i wychowawczyni. Mistrz miał również dla nas przygotowaną niesamowitą niespodziankę, a mianowicie całą blachę pysznych pierniczków. Pan Edward poczęstował nas tymi pierniczkami i jak dzieciaki opróżniły całą wielką blachę to poszedł po drugą, tak, aby miały coś smakowitego podczas  powrotnej drogi do szkoły.

 

                Wizyta w piekarni pana Edwarda Bebla pozostanie  na długo w naszej pamięci.

 

Klasa 7c

W dniu 8 listopada w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

klasa 7c przyniosła do szkoły składniki do wykonania wspólnego śniadania.

 

W dniu 20 czerwca 2018 roku klasy siódme z pomocą rodzica - członka zespołu ds promocji zdrowia, udały się na wspólny piknik. Najpierw przeanalizowali wartości odżywcze zaproponowanych w konkursie śniadań do szkoły "Pożegnanie z bułą", następnie ocenili ich łatwość w przygotowaniu i zabraniu do szkoły. Przeprowadzono dwuetapowe głosowanie, w wyniku którego wyłoniono trzy najlepiej oceniane propozycje śniadania do szkoły. Zostały nimi: Raffaello z kaszy jaglanej, Ciasto marchewkowe, muffinki bananowe.

Później, po zapoznaniu się z 10 zasadami bezpiecznego grillowania, odbył się wspólny grill, na którym przygotowano warzywa i szaszłyki drobiowe. W całym wydarzeniu wzięli udział nie tylko uczniowie, ale też ich wychowawcy i rodzice. 

 

 

 

           

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Powstańców Śląskich
    Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrodzieniu,
    46- 380 Dobrodzień , ul.Piastowska 49
  • 0 34 357 52 07

Galeria zdjęć