• Halowi piłkarze mistrzami gminy

     • Dnia 30 października 2019 roku "Katedra Wychowawnia Fizycznego" naszej szkoły zorganizowała Mistrzostwa Gminy Dobrodzień w Halowej Piłce Nożnej chłopców. Do rozgrywek w kategorii wiekowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej, czyli zawodników urodzonych w latach 2005-2006 zgłosiły się jedynie reprezentacje PSP Szemrowice i naszej szkoły. Z wielką przyjemnością oglądaliśmy składną i bardzo szybką grę naszych zawodników: Fabiana Czapli, Olivera Dombka, Manuela Janika, Błażeja Kowolika, Pawła Machy, Oktawiana Machnika, Filipa Olearczuka, Karola Wołowczyka oraz bramkarzy Rocha Przybylińskiego i Tomka Lempy. Mecz trwający 2x10 minut zakończył się naszym zwycięstwem 8:3, więc 8 listopada będziemy reprezentowć gminę w Mistrzostwach Powiatu Oleskiego. Najwięcej bramek dla zwycięzców zdobył Błażej Kowolik - 4. Na listę strzelców wpisali się również: Manuel Janik (2 bramki), Oliver Dombek (1) i Karol Wołowczyk (1).

      Również dziewczęta w rozgrywkach Igrzysk Młodzieży Szkolnej wystąpią w Mistrzostwach Powiatu 6 listopada. One nie musiały walczyć w klasyfikacjach o awans, bo do zawodów gminnych nie zgłosiła się żadna szkoła.

      W zawodach Igrzysk Dzieci, uczniów urodzonych w roku 2007 i młodszych wystartowały reprezentacje czterech szkół: Pluder, Szemrowic, Turzy oraz gospodarze, Dobrodzień. Reprezentujący nas: Fabian Kotysz, Michał Poloczek, Łukasz Lempa, Bartek Wieczorek, Jakub Tyrasa, Jakub Tomaszewski, Kacper Konik, Szymon Wiechoczek, Maciej Grabinski, Filip Dyllong i Piotr Kreiger do ostatniego gwizdka ostatniego meczu walczyli o mistrzostwo. Jednakże mimo uzyskania tylu punktów ile zdobyła reprezentacja Szemrowic zajęli miejsce drugie, strzelając mniej bramek. Obrazuje to zamieszczona poniżej tabela rozgrywek. 

      Bardzo sprawne przeprowadzenie imprezy wspomogły prowadzące sekretariat zawodów Kasia Klama i Paulina Jagielska. Wielkie podziękowania i duuuuży plus.

     • Konkurs: „Moja zakładka do książki”

     • Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Moja zakładka do książki”. Konkurs i wystawę prac zorganizowała świetlica szkolna. Oceniana była pomysłowość i kreatywność uczniów , estetyka wykonania prac oraz praktyczne wykorzystanie zakładki. Nagrodami książkowymi zostali wyróżnieni uczniowie:

      · 1 miejsce – Aleksandra W. z kl. 8b

      · 2 miejsce – Julia R. z kl. 6a

      · 3 miejsce – Fabian K. z kl. 6a

      Gratulujemy!!!

     • Projekt "Krokus"

     • Siódmoklasiści posadzili krokusy

      W dniu 17 października 2019 roku uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią – Sylwią Pacan wzięli udział, na zaproszenie pani dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu , w projekcie „ Krokus”. Projekt realizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście a jego głównym celem jest przypomnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Projekt pozwala na zapoznanie uczniów nie tylko z tematyką zagłady narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, ale również na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją również we współczesnym świecie.

      Po zajęciach warsztatowych przygotowanych przez panią Agnieszkę Hurnik uczniowie posadzili cebulki krokusów wokół kamienia przy budynku Domu Kultury. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała się żydowska synagoga.

      Kiedy wczesną wiosną zakwitną krokusy, uczniowie pomyślą o tych, którzy w czasie wojny zginęli, o dzieciach, którym odebrano młode życie i pobawiono szans na pełny rozkwit. Każdy posadzony krokus jest symbolem jednego maleńkiego, przedwcześnie zgaszonego życia

     • "XVII Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej"

     • 22 października 2019 uczniowie naszej szkoły z klasy 7b i 8b wzięli udział w XVII Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej.Celem tego konkursu była popularyzacja różnorodnych pieśni patriotycznych, wyłonienie szczególnie uzdolnionych wokalistów, zespołów muzycznych, a także celebracja rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Etap powiatowy, którego koordynatorem była pani Beata Sikora – nauczyciel ZS w Dobrodzieniu - odbył się w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali jeden utwór w języku polskim o tematyce patriotycznej do akompaniamentu własnego bądź podkładu muzycznego. Uczestników oceniało jury w składzie: Aldona Stych – Borkowska, Katarzyna Malińska i Stanisław Werner. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie wykonawczym, ale do etapu wojewódzkiego mogły się zakwalifikować tylko dwa wykonania – po jednym z każdej kategorii. Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce ex aequo z zespołem z PSP z Pluder. Z tego osiągnięcia jesteśmy bardzo dumni. Uczniom dziękuję za ich wkład pracy, poświęcony czas i chęć udziału w konkursie.

     • Projekt „Zaczytane Opolskie”

     • 7 października przedstawiciele klas 6 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Jakubem Ćwiekiem. Spotkanie odbyło się w sali lustrzanej Domu Kultury w ramach projektu „Zaczytane Opolskie”, współorganizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

      Jakub Ćwiek jest pisarzem, publicystą, stand-uperem, scenarzystą , konferansjerem, podróżnikiem, pisze powieści, kryminały grozy, reportaże, opowiadania, komiksy. Napisał ponad 20 książek ,często nagradzany za swoją twórczość. Uczniowie mogli posłuchać jego wykładu na temat tak zwanej szerokiej popkultury, podyskutować na temat filmów, gier komputerowych, tatuażu, oraz oczywiście jego twórczości. Dowiedzieć się jak napisać książkę, skąd czerpać pomysły i od czego zacząć. Była okazja do zadawania pytań, zrobienia zdjęci oraz otrzymania autografu.

     • Wycieczka do biblioteki austriackiej

     • W dniu 8.10.2019 roku klasy dwujęzyczne z nauczanym językiem mniejszości narodowej - j.niemieckim 5 c i 6 c z wychowawcami Sylwią Krafczyk i Sabiną Kowalską uczestniczyły w warsztatach językowych, pt." Niemcy bliżej " w Bibliotece Austriackiej w Opolu, gdzie wysłuchały wykładu i prezentacji na temat ciekawostek z Niemiec a potem rozwiązywały test wykorzystując urządzenia multimedialne. Oprócz tego klasy miały okazję zwiedzić Wieżę Piastowską i wysłuchać historii naszego regionu, co ściśle związane jest z przedmiotem własna Historia i Kultura Mniejszości Narodowej oraz naszego regionu

     • "Europejski Dzień Języka"

     • W piątek 27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języka. Klasy 5c, 6c, 7a, 7b oraz 8b zabrały nas w podróż po Europie ukazując bogactwo kulturowe naszego kontynentu. Oprócz ciekawostek na temat każdego z krajów uczniowie zaprezentowali tradycyjne stroje, charakterystyczne tańce, jedzienie czy zabytki.W Hiszpanii zwiedziliśmy słynny kościół Sagrada de Familia, w Szkocji graliśmy na dudach, we Francji tańczyliśmy kankana, w Niemczech świętowaliśmy Octoberfest a w Grecji kosztowaliśmy wyśmienitej musaki. Dużo dobrej zabawy w połączeniu ze sporą dawką wiedzy!

     • „Pasowania na uczniów”

     • W dniu 14 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas pierwszych. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym pt.: „Wyprawa do czterech zaczarowanych krain” prowadzonym przez uczniów klas trzecich. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, wierszyki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci były gotowe do sumiennej pracy w szkole.Po zakończonej części artystycznej mogli już uroczyście złożyć ślubowanie na sztandar szkoły: „My uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej Imieniem Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu Ślubujemy: być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami. Obiecujemy godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły.Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”Dyrektor Szkoły pani Krystyna Kazimierowicz oraz pani wice-dyrektor Nina Oliwa dokonały ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Po pasowaniu klasy pierwsze otrzymały upominki złożone na ręce wychowawców klas, a ufundowane przez Radę Rodziców. Wychowawcy w klasach rozdali również uczniom pamiątkowe dyplomiki przygotowane specjalnie na tą uroczystość. Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczniowie z klasy 3a wspólnie ze swoją wychowawczynią panią Barbarą Rozik zaprezentowali krótki program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tematem przewodnim występu była geneza Dnia Edukacji Narodowej oraz praca Komisji Edukacji Narodowej. Po wysłuchaniu ciekawych informacji, wszyscy na sali rozumieli napis wiszący nad sceną: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” czyli taki będzie nasz kraj, jak zostaniemy wykształceni i wychowani.

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
      W piątek 4.10.2019r. z okazji  Dnia Tabliczki Mnożeni wszyscy uczniowie klas 5-8 zostali sprawdzeni z jej znajomości. Na lekcjach matematyki uczniowie losowali karteczki, na których  znajdowało się pięć przykładów. Stasze klasy na rozwiązanie miały minutę. Młodsze klasy troszkę więcej. 
      Oto przykładowy los:

      Oprócz uczniów, ze znajomości tabliczki mnożenia sprawdzani byli również dorośli.  Wybrani uczniowie klas 6 (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) utworzyli  Patrole Egzaminacyjne i przepytali m.in wicedyrektora szkoły p. Ł. Słupika, intendentkę i kucharki, higienistkę, bibliotekarkę, p. woźnego, sprzątaczkę i kilka odważnych  nauczycielek. Wszyscy dorośli poradzili sobie z tym wyzwaniem. Znają tabliczkę mnożenia do 100. Mogli też spróbować swoich sił na przykładach do 500. Tacy odważni byli p. wicedyrektor, p. woźny i  p. sprzątaczka uzyskując tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia.

      Z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia ogłoszony został również dla uczniów konkurs - challenge. W czwartek i piątek pojawiały się na korytarzach przykłady z tabliczki mnożenia. Ale były to przykłady poprawne i błędne. Zadaniem uczniów było odnaleźć kartki z błędami. A oto wyniki indywidualne:
       

      1. miejsce - Alicja B. klasa 6a (6 odnalezionych błędów)
      2. miejsce - Katarzyna K.  klasa 8b (4 znalezione błędy)

       Klasyfikacja klasowa:
       1.  Najwięcej błędów znalazła klasa 8b  - 10 przykładów, a tuż za nia była klasa 8a - 7 przykładów.

      Klasyfikacja klasowa:

      1. miejsce 8b - 10 przykładów
      2. miejsce 8a - 7 przykładów

      Bystrym okiem i refleksem wykazali się też uczniowie klas 5. Znaleźli 4 błędy.

      Na przerwach uczniowie mogli również pogłębić swoja wiedzę matematyczną. W holu szkoły wyświetlane były filmiki ze sprytnymi sposobami szybkiego liczenia.

      Dziękuję uczniom i  dorosłym za udział w tej akcji.

      Opracowała: mgr  Elżbieta Borkowska

       

     • Spotkanie autorskie z Klaudią Zając

     • W dniu 4 października w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z debiutującą pisarką Klaudią Zając, która została zaproszona do szkoły w Dobrodzieniu w ramach realizacji Narodowego Programu Wspierania Czytelnictwa.

      Pani Klaudia w wieku 23 lat wyjechała do Hondurasu z organizacją „Domy Serca”.

       

      Udała się do jednego z najniebezpieczniejszych krajów w poszukiwaniu nadziei. Znalazła ją w oczach zranionych dzieci, w rozmowach przykutych do łóżek starców, we łzach odciętych od świata więźniarek. Po powrocie do kraju napisała książkę „Honduras - niegasnąca nadzieja”. To pierwsza książka omawiająca problemy, z jakimi boryka się dzisiaj Honduras jako kraj, oraz jak te problemy wpływają na losy poszczególnych ludzi. Ta książka jest dowodem na to, że podarowanie odrobiny uwagi i nadziei wydobywa z ludzi to, co w nich najpiękniejsze. Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali prezentację multimedialną, słuchali opowieści p. Klaudii o tym mało znanym kraju i ich mieszkańcach. Była też okazję do zadawania pytań, otrzymania autografu czy indywidualnej rozmowy.

     • "Próbna Ewakuacja"

     • W piątkowy poranek w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Na miejsce przybyły dwa wozy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrodzienia. Podczas sprawnie przeprowadzonej ewakuacji nie ucierpiał żaden uczeń ani żaden nauczyciel :) W mieniu Dyrekcji, Nauczycieli oraz wszystkich Uczniów chcielibyśmy serdecznie podziękować dobrodzieńskim strażakom za profesjonalną akcję oraz ciekawą pogadankę.

     • AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 20-22 WRZEŚNIA 2019

     • "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

      20 września 2019r. uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". W bieżącym roku w porządkowanie terenu szkoły zaangażowali się nauczyciele oraz uczniowie z klas III-VIII, którzy zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i rękawice  solidnie posprzątali wyznaczony teren.

      Natomiast dzieci z klas I-II miały okazję uczestniczyć w prelekcji o ekologii oraz tworzyły plakaty oraz przedmioty z recyklingu.

      Akcja miała na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za naszą planetę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wyniosą z tych zajęć jak najwięcej pozytywnych wartości i będą dbać o środowisko nie tylko w czasie zorganizowanych akcji, ale także na co dzień.

     • "Euroweek"

     • W dniach 5-9 pazdziernika 2019 r. klasy 7 b i 8 b brały udział w obozie językowym: Euroweek- Szkoła Liderów. Kilka dni spędzonych w malowniczo położonej miejscowości Lądek Zdrój zaowocowało nowymi znajomościami oraz ogromem wrażeń.Kontakt z wolontariuszami z całego świata spowodował przełamanie bariery językowej. Różnorodność zajęć warsztatowych rozwinęła w uczestnikach obozu cenne umiejętności pracy w grupach i przejmowania inicjatywy w zespole.Uczniowie klas językowych biorą udział w tym przedsięwzięciu raz do roku. Jest program edukacyjny przeznaczony dla młodzieży w wieku szkolnym i ma na celu doskonalenie umiejętności językowych oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników.Program obejmuje warsztaty z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, stereotypów oraz porównań tematycznych. Oczekiwanym efektem jest zdolność do krytycznego myślenia i otwartość pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.Ciekawym doświadczeniem było otwarcie się na inne kultury. Młodzież miała okazję poznać wolontariuszy z najdalszych zakątków świata min z Algierii, Indonezji, Wietnamu, Meksyku, Włoch, Kolumbii. Liderem grupy był Alex Irias z Hondurasu.Uczniowie wrócili pełni energii i motywacji do dalszej nauki języka.

     • Ogłoszenie - Pilne

     • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu informuje, że od dnia 15.10.2019 r. rozpoczynają się prace związane z wykonaniem chodnika oraz bramki dla uczniów dowożonych do szkoły. W związku z tym od wtorku 15.10.2019 r. od godz. 7.00 wprowadza się całkowity zakaz wjazdu samochodów na teren szkoły przy ul. Piastowskiej 49.

     • Rozpoczęcie r.szk. 2019/2020

     • Dnia 2 września 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Tym razem to nie Pani Dyrektor powitała zgromadzonych, ale to uczniowie powitali panią Krystynę Kazimierowicz, która od tego dnia zaczęła piastować urząd Dyrektora PSP w Dobrodzieniu.

      Następnie tuż po uroczystym odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły, która wszystkim uczniom i nauczycielom życzyła wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym oraz radości z realizacji swoich małych i dużych planów.

      Po wystąpieniu pani Dyrektor wspólnie mieliśmy okazję obejrzeć pełen dobrego humoru, doprawiony szczyptą refleksji program artystyczny, który specjalnie na ten dzień, pod czujnym okiem polonistki, przygotowali uczniowie klasy ósmej.

      Na koniec Dyrektor szkoły przedstawiła wychowawców i nauczycieli pracujących w naszej szkole. Po skończonej akademii uczniowie rozeszli się ze swoimi wychowawcami do klas. Pierwszy dzień szkoły szczególnie przeżywali najmłodsi koledzy z klasy pierwszej, którzy z obawą i niepewnością ,a niektórzy z ciekawością, obserwowali całe to wydarzenie.

      W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki.

      Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą już za 10 miesięcy!