• Erasmus+ akcja 1 "Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej"

    • Pięciu nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu przystąpiło do programu ERASMUS+ ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’ ponieważ udział w projekcie był szansą nie tylko na podniesienie kwalifikacji i doskonalenie posiadanych umiejętności przez jej pracowników, ale również na podniesienie jakości pracy szkoły oraz na nadanie jej europejskiego wymiaru.

      Głównymi celami projektu było: podniesienie kwalifikacji kadry szkolnej rozszerzenie kompetencji w zakresie TIK oraz CLIL - wykorzystania narzędzi informatycznych, zwiększenie motywacji nauczycieli do przyszłych działań na rzecz szkoły i rozwoju osobistego. Uczestnikami projektu byli: wicedyrektor - nauczyciel języka angielskiego, nauczyciele: języka polskiego, języka angielskiego, biologii i chemii oraz fizyki i matematyki.

      W ramach projektu nauczyciele odbyli szkolenia metodyczne w Czechach, Hiszpanii oraz na Malcie.

      Szkolenia w ramach mobilności zostały tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadały założeniom projektu. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku wyłącznie w języku angielskim. Każdy dzień nauki składał się z trzech bloków podzielonych krótkimi przerwami w godz. 9.00-14.00. Szkolenie grupy obejmowało łącznie 25 godzin. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, prowadzący dokładali wszelkich starań, by były atrakcyjne i na wysokim poziomie merytorycznym.

      • ETI Malta

      • W dniach 20.02.2023 r. - 24.02.2023 r.  dwie nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu uczestniczyły w ramach programu Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’ w pięciodniowym kursie metodycznym w St. Julians na Malcie.  Brałyśmy udział w kursie organizowanym przez ETI. Executive Training Institute to szkoła do której przyjeżdżają kursanci z całego świata aby uczyć się j. angielskiego oraz poznawania nowych, innowacyjnych metod łączenia technologii z edukacją. Nasz kurs to Boost your ICT Skills Technology in the Classroom. 

          Celem kursu było wprowadzenie świadomości sposobów integracji technologii informacyjno- komunikacyjnych z metodami nauczania. Uczestniczki kursu zapoznały się z oprogramowaniem i narzędziami przy użyciu metod praktycznych i opartych na doświadczeniu.  W modułach został przedstawiony szereg interesujących narzędzi i programów pozwalających łączyć metodologię i technologię w pracy nauczyciela dostępne jako bezpłatne oprogramowanie. Uczestniczki zapoznały się jak konfigurować narzędzia, takie jak Wiki oraz szereg innych takich jak: WebQuest, Word Clouds, Storytelling  & Editing Images. W trakcie kursu zapoznałyśmy się również w jaki sposób efektywnie wykorzystywać tablicę interaktywną na lekcjach.  

        Cały kurs był prowadzony interaktywnie oparty o pracę zespołową i projekty przeprowadzone w małych międzynarodowych grupach. Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w sesjach mających formę praktycznych warsztatów umożliwiających wymianę doświadczeń w zakresie ICT i wiedzy pedagogicznej. Uczestnikami kursu oprócz nas byli nauczyciele z Hiszpanii, Niemiec oraz Węgier. Cennym doświadczeniem była możliwość pracy z nauczycielami z innych krajów europejskich. W przyjaznej atmosferze mogłyśmy wymieniać swoje spostrzeżenia, poglądy i doświadczenia jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności językowe.  Zajęcia były przeprowadzone na wysokim poziomie merytorycznym a prowadzący Mario dokładał wszelkich starań, aby tak intensywna nauka przebiegała w bardzo dobrej atmosferze. Warto też podkreślić, że organizatorzy kursu byli dużym wsparciem dla nauczycieli, chętnie pomagali im w trudnościach, które napotykali uczestnicy kursu.  

        Dodatkowo miałyśmy możliwość zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, historią i tradycjami Malty. Zwiedziłyśmy stolicę Malty określaną muzeum pod gołym niebem, czyli Valettę. Stolica Malty urzeka architekturą nieporównywalną z innymi stolicami europejskimi i dzięki temu została w całości zapisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując wąskimi uliczkami Valetty na każdym kroku spotykałyśmy zachwycające zabytki pozwalające poczuć historyczne dziedzictwo Malty.  

        Odwiedziłyśmy także Mdinę, czyli położoną w sercu wyspy pierwszą stolicę Malty zwaną miastem ciszy. Spacerując po wąskich uliczkach Mdiny można poczuć się jakby czas się zatrzymał parę wieków wcześniej.    

        Odbyliśmy także wycieczkę na drugą co do wielkości wyspę Malty – Gozo gdzie mogłyśmy podziwiać wspaniałe widoki, Niebieską Lagunę oraz Cytadelę w stolicy wyspy – Viktorii. 

          

        Wszystkie doświadczenia zdobyte podczas naszego pobytu na Malcie były bardzo cenne. Zdobyłyśmy wiedzę na temat nowych technik informacyjno- komunikacyjnych potrzebnych do pracy w szkole na co dzień. Nasze doświadczenie przełoży się na uczniów i całe środowisko szkolne, co w efekcie doprowadzi do podniesienia jakości nauczania w naszej szkole. 

         

      • Sprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego do Sewilii w ramach programu Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’

      • Sprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego do Sewilli w ramach programu Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’

         

        W dniach 13.02.2023 r. - 17.02.2023 r. dwóch nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu uczestniczyło w ramach programu Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’ w pięciodniowym kursie metodycznym w Sewilii w Hiszpanii.

        Celem kursu było przedstawienie zasad gamifikacji lub też grywalizacji, które mogą być wykorzystane na lekcjach i w projektach eTwinning. W modułach zostały omówione narzędzia i aplikacje internetowe do tworzenia gier edukacyjnych, quizów, ćwiczeń opartych na materiale wideo oraz zadań interaktywnych. Trenerka z Centrum Edukacyjnego Project Land pokazała nam również wiele pomysłów na wykorzystanie tradycyjnych gier planszowych czy zespołowych w procesie edukacyjnym, które nie wymagały użycia nowoczesnych technologii.

        Podczas zajęć nauczyliśmy się jak wykorzystać elementy gry podczas lekcji aby zwiększyć zaangażowanie uczniów. Metoda ta rozwija w uczniach kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętność współpracy, rozwiązywania problemów itp. ale przede wszystkim sprawia, że uczniowie czerpią autentyczną radość z nauki.

        Wykorzystywanie schematów i mechanizmów gier na lekcjach znacznie ułatwia wyznaczanie celów uczniom, ocenianie ich oraz motywowanie do zdobywania wiedzy i umiejętności. Najważniejszymi atutami gamifikacji są min.: jasne nakreślenie zasad nauczania i oceniania, szybka informacja zwrotna dla nauczyciela, czy uczeń robi postępy, możliwość wyznaczania krótko- i długoterminowych celów, podejmowanie przez uczniów wyzwań edukacyjnych.

        Duży nacisk został położony na wymiar praktyczny – uczestnicy tworzyli gotowe konspekty lekcji z zastosowaniem tej nowatorskiej metody. Cennym doświadczeniem była wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich: Szwecji, Niemiec oraz Grecji. W atmosferze sprzyjającej wymianie spostrzeżeń, poglądów i wniosków pracuje się lepiej. Często rodzą się nowe, ciekawe

        pomysły wykorzystywane potem w pracy z uczniami. Wszyscy uczestnicy wykazywali otwartą postawę i zarówno uczyli się od innych jak i przekazywali innym swoje umiejętności, pomysły i doświadczenia.

        Wolny czas od zajęć wykorzystywaliśmy na wycieczki fakultatywne i zwiedzanie niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc w Sewilli. Sewilla jest stolicą regionu Andaluzja oraz czwartym co do wielkości miastem w Hiszpanii. Katedra Najświętszej Marii Panny i La Giralda, Torre del Oro, Plac Hiszpański czy też Plaza de Toros to obowiązkowe punkty na mapie tego jakże pięknego miasta. Wszechobecne pokazy flamenco i znakomite andaluzyjskie przysmaki pozwoliły nam jeszcze głębiej zanurzyć się w klimat tego regionu. Udało nam się również zwiedzić Malagę, kolejną perełkę andaluzyjskiego krajobrazu.

        Rezultatem tego szkolenia było nie tylko wzbogacenie własnego warsztatu pracy czy też zapoznanie się z bogatą kulturą hiszpańską ale również nawiązanie kontaktów międzynarodowych, które mamy nadzieję przekuć w stałą współpracę podtrzymywaną poprzez wspólne projekty i przedsięwzięcia. Był to niezapomniany, bardzo owocnie spędzony czas oraz kolejny dowód na to, że program Erasmus jest wspaniałą szansą dla nauczycieli na poszerzanie horyzontów nie tylko edukacyjnych.

      • ICT International w Pradze

      • W dniach 8.08.2022 - 12.08.2022 kolejni nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu w ramach programu Erasmus+ z Akcji 1. Tym razem nauczycielka chemii i biologii oraz nauczycielka matematyki podnosiły swoje kwalifikacje i kompetencje w zakresie TIK – wykorzystania narzędzi informatycznych. Brały one udział w kursie “ICT in education”, który odbywał się w Pradze i był prowadzony przez trenerkę z ITC International. 

        Podczas zajęć nauczycielki zapoznały się ze sprawdzonymi rozwiązaniami sprzętowymi, narzędziami i aplikacjami internetowymi, które można wykorzystać w szkole na lekcjach. Poznały ciekawe sposoby zastosowania multimediów w nauczaniu. Cenne doświadczenie, wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie tego szkolenia pomogą im w umiejętnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie edukacyjnym i podniesieniu efektywności nauczania oraz zwiększeniu atrakcyjności lekcji i  zaangażownia uczniów. Uczestnikami kursu byli również Włosi, Turcy oraz Węgrzy co wymuszało komunikację na zajęciach w języku angielskim. 

        Dodatkowym aspektem szkolenia była możliwość zwiedzania Pragi - jednego z najpiękniejszych miast świata, miasta setek wież, które jest wpisane na listę UNESCO. Spacerując wąskimi zatłoczonymi uliczkami Starego miasta podziwiałyśmy bogactwo architektury i niespotykany klimat miasta. Ważnym punktem na turystycznej mapie Pragi jest Most Karola. Najdłuższy kamienny most o długości 500 mi otoczony z obu stron kamiennymi posągami. Most Karola łączy dwa brzegi Wełtawy i pozwala przejść do innej zabytkowej dzielnicy miasta, czyli Malą Stranę. Wędrując uliczkami Malej Strany podziwiałyśmy architekturę starych pałaców i ogrodów znajdujących się blisko kompleksu pałacowego na Hradczanach. Królewska dzielnica jest najważniejszym miejscem w kraju, gdyż do dnia dzisiejszego urzęduje tam prezydent Republiki Czeskiej. W związku z tym obszar ten jest pilnowany przez gwardzistów i musiałyśmy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Miałyśmy jednak szczęście i mogłyśmy obserwować widowiskową zmianę warty gwardzistów. Jedną z największych atrakcji Pragi oraz Hradczan jest Złota Uliczka, gdzie mogłyśmy zobaczyć dawny styl życia mieszkańców wzgórza zamkowego. Miałyśmy także możliwość odwiedzenia jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Pradze, czyli wzgórza Petrin. 

      • ETI Malta
      • ETI MaltaCLIL – technologia i narzędzia ICT dla nauczycieli pracujących z CLIL

      • CLIL – technologia i narzędzia ICT dla nauczycieli  pracujących z CLIL, który odbył się w dniach 25 – 29 lipca 2022 roku w Executive Training  Institute na Malcie

         

        W dniach 25 – 29 lipca 2022 roku dwie nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu uczestniczyły w dwudziestopięciogodzinnym kursie „Technologia i narzędzia ICT dla nauczycieli pracujących z CLIL”. Kurs ten organizowany był przez Executive Taining Institute na Malcie w ramach programu ERASMUS.

        Program pobytu obejmował kilka obszarów. Było to wprowadzenie do CLIL (Content and Language Integrated Learning) – czyli zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego, przegląd tej metody i zapoznanie się z narzędziami online – Multidict oraz Wordlink. Uczestniczki kursu miały możliwość projektowania Webquestu i umieszczania Webquestu online. Ponadto korzystały z narzędzi autorskich do tworzenia interaktywnych ćwiczeń online i samodzielnie tworzyły jednostki CLIL – store. Miały również możliwość zapoznania się z różnymi sposobami prezentowania informacji.

        Kursy był bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń związanych z doskonaleniem procesu edukacyjnego, ponieważ uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach, w których oprócz nauczycieli z Polski, byli nauczyciele z Hiszpanii, Włoch, Czech i Słowacji. Wiele czynności wykonywano w zespołach zadaniowych, doskonaląc przy tym umiejętności komunikacji w języku angielskim.

        Narzędzia CLIL dają możliwości analizowania treści z różnych perspektyw, umożliwiają uczniom większy kontakt z językiem obcym oraz uzupełniają inne przedmioty. Z punktu widzenia nauczyciela urozmaicają metody i formy zajęć dydaktycznych. Dają możliwość zwiększenia motywacji i pewności siebie uczniów w zakresie języka jak i przedmiotu. Bardzo ważnym atutem tych narzędzi jest budowanie wiedzy i zrozumienia międzykulturowego. Uczestnicy kursów projektując zadania, mieli możliwość przyjrzeć się programom, które ułatwiają pracę z dziećmi i młodzieżą o różnym stopniu znajomości języka angielskiego.

        W praktyce CLIL może przybierać różne formy. Istnieje możliwość nauczania całego programu, ale można również stosować w nauczaniu niektórych tylko narzędzi i efektywnie planować wybrane zajęcia w oparciu o te narzędzia.

        W szkole podstawowej najbardziej przydatne są narzędzia pozwalające wprowadzać na lekcjach elementy gry i zabawy. Podczas kursu zapoznano się z kilkunastoma takimi narzędziami. Najczęściej wykorzystuje się je do konstruowania słownych układanek, krzyżówek, bloków liczb, łamigłówek, puzzli i labiryntów. W oparciu o nie tworzy się karty pracy, ćwiczenia do prac w grupach, zadania pomagające w atrakcyjny dla ucznia sposób powtórzyć i utrwalić wiadomości. Umiejętność korzystania z narzędzi poznanych na kursie, daje nauczycielom możliwość konstruowania zadań dla uczniów z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi. Narzędzia te ułatwiają tworzenia materiałów dydaktycznych wyrównujących poziom językowy uczniów. CLIL to możliwość pracy zarówno z uczniami posiadającymi bogate słownictwo, jak i z tymi, którzy słownik czynny i bierny mają mniej zasobny.

        Narzędzia CLIL urozmaicają metody pracy z uczniami nie tylko na zajęciach dydaktycznych, językowych, ale również na zajęciach dodatkowych czy uzupełniających. Stosowanie tej metody może wpływać na skuteczne uczenie się dzieci i młodzieży. Narzędzia edukacyjne poznane na kursach efektywnie wspierają pracę nauczycieli i rozwijają kompetencje językowe, komunikatywne i społeczne uczniów.

      • Boost Your ICT Skills

      • Boost your ICT Skill - Malta

        Kurs dla nauczyciela angielskiego odbył się w terminie 25-29.07.2022 w miejscowości St Julian's na Malcie.

        Ten intensywny tygodniowy kurs był skierowany do nauczycieli, którzy chcieli opracować metody nauczania uwzględniające technologię w klasie. Podczas kursu przedstawiano i pracowano nad szeroką gamą dostępnych bezpłatnie technologii.

        Biorący udział w tym kursie mogłem zapoznać się z nowoczesną technologią jak i sprzętem wykorzystywanym w nauczaniu oraz poznać metody zintegrowania w/w ze swoimi środowiskiem edukacyjnym, jednocześnie doskonaląc własne użycie języka angielskiego.

        Kurs ten był prowadzony interaktywnie, z sesjami wejściowymi, pracą zespołową i projektami grupowymi.

        Uczestnicy brali aktywny udział we wszystkich sesjach. Sesje wejściowe miały formę praktycznych warsztatów i obejmowały burzę mózgów, analizę, a czasami rozwiązywanie problemów. Sesje pomagały uczestnikom skonfigurować narzędzia, takie jak „wiki” i zastosować narzędzia online. W ramach dyskusji mogłem zaprezentować  własną wiedzę i umiejętności, swoje podejście do nauczania moich uczniów.

        Dyskusja zachęcała do wymiany wiedzy uczestników z zakresu ICT i wiedzy pedagogicznej. Zapoznani zostaliśmy również się również z odpowiednimi stronami internetowymi ułatwiającymi dalszy rozwój ich umiejętności dydaktycznych i osobistych.

        Dodatkowym elementem szkolenia była możliwość poznania dziedzictwa kulturowego oraz historii Malty. Podczas tego pobytu zwiedziłem stolicę Malty Valettę, która urzeka swoją historią i architekturą, dzięki czemu została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

        Odwiedziłem także Mdinę, czyli położoną w sercu wyspy pierwszą stolicę Malty zwaną miastem ciszy. Spacerując po wąskich uliczkach Mdiny mogłem zwiedzić wiele interesujących historycznych miejsc, ale także takich związanych ze współczesnością, min. miejsca, w których kręcono sceny z serialu „Gra o tron”.