• KLASOWA WYCIECZKA DO MUZEUM PALEONTOLOGICZNEGO W LISOWICACH.

     • Dnia 18 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 1b i 2d zwiedzili Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach. Dzieci miały możliwość zobaczyć wystawę cennych skamieniałości sprzed 205 milionów lat, czyli z późnego triasu – epoki dinozaurów i ssaków. Brały udział w warsztatach, podczas których w wielkiej piaskownicy wyszukiwały modele kości szkieletu dinozaura, a potem układały je na przygotowanej macie zgodnie ze wzorem. Bardzo ciekawe były kamienne puzzle z obrazem dinozaura, które należało ułożyć pracując w grupie. Malowały także odlewy gipsowe przedstawiające różne gatunki dinozaurów, które później zabrały do domu. Pobyt w muzeum okazał się wyjątkowo cenną lekcją archeologii, która na długo pozostanie dzieciom w pamięci. Serdecznie dziękujemy pani Annie Majowskiej za przekazanie cennych informacji o dawnym, zaskakującym świecie dinozaurów.

     • Bajkopodróże

     • 27.06.2021 odbyło się podsumowanie projektu "Bajkopodróże" realizowanego przez Dom Kultury. W projekcie brały udział wszystkie klasy I-III poznając tradycje i kulturę różnych krajów. Na podsumowaniu projektu Publiczną Szkołę Podstawową reprezentowała klasa 3b, która przedstawiła układ taneczny - tradycyjny taniec irlandzki.

     • Przedszkolaki zakończyły rok szkolny.

     • We wtorek 22.06. Przedszkolaki zakończyły rok szkolny. Razem z Dyrekcją i Rodzicami tanecznym krokiem rozpoczęliśmy wakacje. Towarzyszyła nam piękna pogoda i dobra zabawa, oby zostały z nami na dłużej, bo po wakacjach starszaki zaczynają nową przygodę - już jako uczniowie.

     • Egzamin na kartę rowerową.

     • Egzamin na kartę rowerową 2021

      W dniu 21 czerwca 2021 r. odbył się egzamin teoretyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów z klas: 4a, 4b, 4c, 5a, 6a, 6c. Uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 25 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego, obsługi roweru oraz pierwszej pomocy. Pozytywny wynik testu uzyskało 33 uczniów. W dniu 23 czerwca 2021 r. odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową, gdzie uczniowie wykazali się umiejętnością prawidłowego wykonywania manewrów w ruchu drogowym, równowagą podczas jazdy na rowerze oraz obowiązkowym wyposażeniem roweru. Wszyscy uczniowie zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym.

      Gratulujemy!!! Życzymy Wam bezpiecznych podróży rowerowych i pamiętajcie odpowiedzialnie korzystajcie ze swojego „pierwszego prawa jazdy”

      INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

      Karty rowerowe można odbierać w dniach 12 – 16 lipca 2021 w sekretariacie w budynku szkoły przy ul. Piastowskiej 49

     • Zakończenie Roku Szkolnego 2020/21

     • To był wyjątkowy rok szkolny. Jeden z najtrudniejszych w historii edukacji. Przetrwaliśmy go. Pokonaliśmy razem różne problemy. Dzisiejszy dzień był pełen radości, uśmiechu i pozytywnej energii. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy.... Dziękuję Wam za to, że jesteście. Pomyślcie teraz o sobie -odpocznijcie

     • Pierwszy dzień lata!

     • Wczoraj w naszej Szkole był wyjątkowy dzień. Wszystko to dzięki Radzie Rodziców, która go bardzo uatrakcyjniła. Od rana w szkole wszyscy chodzili uśmiechnięci i radośni. Młodsi uczniowie mogli zobaczyć wóz straży pożarnej, jego wyposażenie i na chwilę poczuć się prawdziwymi strażakami. Później do szkoły przyjechała mobilna lodziarnia. Przy temperaturze 34 stopni na dworze nie można było sobie wymarzyć niczego lepszego, niż lody i zmrożona granita. Jabłka, które uczniowie dostali były taką kropką nad i… czyli wszystko było idealne.

      Ten dzień był również dniem sprzątania świata. Starsi uczniowie zabrali się do tego z takim zapałem, że nie zdążyli uwiecznić tego na zdjęciach, ale dzięki nim można powiedzieć, że nasz świat, ten lokalny pozbył się śmieci łącznie oponami, kołpakami i wszechobecnym plastikiem.

     • XI Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.

     • Dnia 17 czerwca 2021 roku uczennice naszej szkoły otrzymały z rąk Pana Posła Ryszarda Galli wyróżnienia za zajęcie III miejsca w XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Finał konkursu odbył się 17 maja 2021 roku i uczestniczyło w nim 36 szkół.

      Konkurs stanowił okazję do zainteresowania uczniów tematyką mniejszości niemieckiej, poznania jej historii i dziedzictwa kulturowego, a także do zdobywania wiedzy w duchu wzajemnego poszanowania i zrozumienia.

      Wyróżnienia otrzymały: Kinga Dworaczyk Laura Szeliga Żaklin Solich

      Opiekunem zaangażowanym w przygotowanie uczniów do udziału w konkursie była mgr Klaudia Oliwa. Serdecznie dziękujemy uczennicom za uczestniczenie w konkursie oraz chęć pogłębiania wiedzy o tematyce mniejszościowej.

     • Wiosenny Konkurs z języka angielskiego.

     • W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wiosennym Konkursie z języka angielskiego. Konkurs został podzielony na 3 etapy. W pierwszym etapie uczniowie uwiecznili na zdjęciu wiosnę pod różnymi postaciami. Potem wykonali opis swojego zdjęcia. W ostatnim etapie zaprezentowali ustne opisy przed komisją. Zdjęcia były przepiękne a prezentacje bogate i pięknie powiedziane. Zdobywcą I nagrody a tym samym najleszym prezentującym okazał się Mateusz Maks z klasy 3b. Zaprezentował nie tylko pomysłowe zdjęcie, ale też zachwycił komisję przepiękną wymową i bogatym słownictwem. II miejsce zajęli Aleksandra Piekacz, Olivier Cembolista i Michał Lesch z klasy 3a. III miejsce zdobyła Karolina Pilarska z klasy 4b. Wyróżnienie otrzymał Szymon Stawiarski z klasy 4a. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

       

      Organizator konkursu

      Aleksandra Konicka-Dylka

     • Minifestiwal Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta”.

     • Minifestiwal Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta”.

      Dnia 8 czerwca 2021 roku uczniowie klas I – III brali udział w Minifestiwalu Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta” w Domu Kultury w Dobrodzieniu. Dzieci pięknie wyuczyły się wybranych przez siebie piosenek i zaprezentowały je na scenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a ponadto komisja konkursowa przyznała:

      II miejsce Milenie Zygmund

      III miejsce Milenie Jabcoń

      Wyróżnienie Oliwii Mice.

      Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, a wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

     • LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM REGIONALNYM W DOBRODZIENIU.

     • W dniu 19 maja 2021 roku, uczniowie klas pierwszych odwiedzili nasze Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu. Zajęcia prowadziła pani dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Agnieszka Hurnik. Dzieci miały możliwość poznania historii naszego miasteczka oraz jego mieszkańców. Pani Agnieszka w sukni królowej Caroli, barwnie i z wielkim zaangażowaniem prezentowała dzieciom postacie historyczne związane z naszą miejscowością. Dzieci poznały między innymi królową Carolę i jej męża, Alberta I Wettina von Sachsen oraz księcia Władysława Opolczyka, który w 1374 roku nadał Dobrodzieniowi prawa miejskie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowane przez Panią Agnieszkę eksponaty zebrane w muzeum. Ta wyjątkowa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Bajkopodróży ciąg dalszy

     • W dniach 31 maja i 2 czerwca uczniowie klas 3a i 2b poznawali  kulturę  i zwyczaje kolejnych państw w ramach projektu „Bajkopodróże”, realizowanego przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Dobrodzieniu.

      Klasa 3a – kultura chińska

      Podczas zajęć uczniowie poznali kulturę, język i tradycje chińskie. Na początku mieli możliwość sprawdzenia położenia Chin na mapie. Wysłuchali również ciekawych opowieści o zwyczajach Chińczyków. Poznali ich sposób ubierania się. Wspólnie wykonali smoka, który w Chinach symbolizuje dobroć i siłę, dostatek, odwagę i waleczność. Dużą atrakcją były próby jedzenia chrupek pałeczkami. Wywołały dużo śmiechu i radości. Dzieci poznały także chińskie litery, za pomocą których próbowały zapisać i odczytać swoje imię. Zabawa była wyśmienita.

      Klasa 2b – kultura rosyjska

      Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach dotyczących kultury Rosji. Mieli możliwość obejrzenia zdjęć i wysłuchania opowieści o zwyczajach Rosjan. Obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą ludowe stroje rosyjskie oraz najbardziej znane budowle Moskwy- stolicy Rosji. Wybrali się w kulinarną podróż, poznając sposoby przyrządzania najsmaczniejszych rosyjskich potraw. Zgłębili tajniki parzenia herbaty  w samowarze. Mogli pobawić się  Matrioszką- najbardziej rozpoznawalną na świecie rosyjską zabawką. Na zakończenie zajęć obejrzeli bajkę pt. „Kurka Ryaba”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

      W dniach 8 i 9 czerwca kolejne dwie klasy brały udział w tym projekcie.

      klasa 3b - kultura irlandzka

      Podczas zajęć uczniowie obejrzeli filmik o kulturze, historii i symbolach Irlandii. Wykonali zielone koniczynki oraz irlandzkiego skrzata. Degustacja tradycyjnych naleśników irlandzkich mile uprzyjemniła zajęcia. Dużą atrakcją była nauka tańca irlandzkiego.

     • Obiadki w miesiącu czerwiec :)

     • OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU CZERWIEC 2021

      16 DNI x 5,40 ZŁ = 86,40 ZŁ

      TERMIN WPŁATY: 10.06.2021

      WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001

      BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

     • Dzień Dziecka

     • czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole to również był niezwykły dzień mimo obostrzeń pandemicznych. Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w różnych aktywnościach przygotowanych przez wychowawców. Były zabawy integracyjne, tory przeszkód, gry planszowe, seanse filmowe, doświadczenia chemiczne, malowanie plakatów. Powodzeniem cieszył się plac zabaw w parku jordanowskim oraz wspólne wyjścia na lody. 

      MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA - INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

      IGRZYSKA DZIECI / IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

       

      W Dniu Dziecka liczna grupa uczniów reprezentowała naszą szkołę na mistrzostwach województwa w indywidualnych biegach przełajowych. Wzorem biegów drużynowych, te również odbyły się w formie online. Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych, w których łącznie wzięło udział 26 zawodników.

      Najlepszą formą sportową może pochwalić się Angelika Bartkowiak z klasy 8A, która wśród swoich rówieśniczek zajęła miejsce tuż za podium z wynikiem 2.23s na dystansie 600m. Wysokim wynikiem może pochwalić się również Dominika Wójcik z klasy 8B, która uplasowała się na 5. miejscu.

      Bardzo dobre wyniki uzyskali również Maciej Grabinski i Michał Poloczek z klasy 7B oraz Marek Wąsik i Filip Olearczuk z klasy 8B, którzy w swoich kategoriach wiekowych zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce.

      Wszyscy uczniowie ukończyli bieg w znakomitych humorach, ponieważ był on nie tylko formą rywalizacji ale również doskonałą okazją do świętowania tego wyjątkowego dnia.

     • „Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!”

     • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu otrzymała w marcu 2021 r. 24 laptopy w ramach realizowanego projektu "Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża". Laptopy będą wykorzystywane przez naszych nauczycieli do prowadzenia zdalnych zajęć, a po powrocie do nauczania stacjonarnego posłużą do uatrakcyjnienia zajęć w szkole.