Aktualności

          • Wycieczka do Aquaparku

          • Wycieczka klas czwartych do Aquaparku Tarnowskie Góry

            19.06.2026r. klasy 4A i 4B spędziły fantastyczny dzień w Aquaparku Tarnowskie Góry! Nie zabrakło świetnej zabawy na zjeżdżalniach, relaksu w basenach oraz wielu uśmiechów i pozytywnych emocji.

            Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do integracji, aktywnego wypoczynku i stworzenia niezapomnianych wspomnień. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i wzorowe zachowanie!

            To był dzień pełen radości, śmiechu i wodnych atrakcji, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Słodki smak zwycięstwa...

          • Słodki smak zwycięstwa

            Klasa 3b odebrała nagrodę za wygraną w Turnieju Tabliczki Mnożenia. Wspólnie odwiedziliśmy magiczne miejsce, jakim jest d’Alice

            Bon do lodziarni był miłym zwieńczeniem matematycznych zmagań i okazją do wspólnego świętowania sukcesu. Dziękujemy za nagrodę – lody smakowały wyśmienicie!

          • Wycieczka do Fanzeum

          • Uczniowie klas 2 uczestniczyli w wycieczce do Fanzeum - interaktywnego centrum pełnego kolorów, światła i kreatywnej zabawy. Dzieci miały okazję zwiedzać tematyczne strefy, wykonać ozdobne torby oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia w niezwykłych aranżacjach. Wyjazd dostarczył wiele emocji i nowych doświadczeń

          • "Świetlik"

          • Z klasami 8 braliśmy udział w ogólnopolskim konkursie przyrodniczym "Świetlik", organizowanym pod patronatem UJ Kraków oraz Stowarzyszeniem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie musieli wykazać się znajomością wiedzy z biologii, geografii ,fizyki oraz chemii.

            Udało nam się zdobyć nagrody i wyróżnienia.

            Tytuły laureata drugiego i trzeciego stopnia otrzymali : Adam Weber, Maksymilian Hejno, Melania Pech, Michał Lesch oraz Aleksandra Piekacz kl 8a.

            Dyplomy za udział w konkursie otrzymali też : Anna Mazur,Mateusz Maks,Aurelia Bryłka,Olivier Cembolista,Lena Domek i Mają Grabińska z kl 8b i 8 a.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu  przyrodniczego Świetlik !

            Pozdrawiam serdecznie Beata 

          • "EDI"

          • Braliśmy też udział z okazji Dnia Ziemi w dniu 22 kwietnia wraz z kl 8 udział w ogólnopolskim konkursie ekologiczno-przyrodniczym EDI. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas 8 a i 8b.

            W tym konkursie wyróżnienia zdobyli : Melania Pech,Michał Lesch ,Adam Weber i Maksymilian Hejno kl 8 a

          • "ŹRÓDŁO 2026"

          • W piątek, 12 czerwca, uczniowie klas 1a, 2a 3a i 3c uczestniczyli w XXVIII Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych I Etnicznych- Źródło 2026 Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu podczas którego mieli okazję podziwiać występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych.

            Duże wrażenie zrobiły na nas piękne, kolorowe stroje regionalne oraz wysoki poziom prezentowanych programów. Młodzi artyści zachwycili publiczność swoim talentem, zaangażowaniem i pasją do kultywowania tradycji ludowych.

            Udział w tym wydarzeniu był dla naszych uczniów cenną lekcją kultury i sztuki, a także okazją do poznania bogactwa regionalnych zwyczajów.

            Był to dzień pełen pozytywnych emocji, radości i niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Z całego serca dziękujemy organizatorom festiwalu „Źródło 2026 – Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych” za zaproszenie, ciepłe przyjęcie oraz stworzenie wspaniałej atmosfery pełnej życzliwości, muzyki i tradycji.

            Cieszymy się, że jako Zespół Regionalny Kacwińskie Borówecki mogliśmy po raz kolejny zaprezentować piękno Spisza, nasze tradycje, muzykę, śpiew i kulturę. To dla nas wielka radość !

            Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych najmłodszych artystów. Jesteśmy z Was bardzo dumni – dziękujemy za zaangażowanie, uśmiech i piękne występy. To właśnie Wy jesteście przyszłością naszej kultury i tradycji.

            Gratulujemy również wszystkim zespołom i uczestnikom festiwalu wspaniałych prezentacji artystycznych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, inspirujące spotkania i możliwość poznawania bogactwa kultur oraz tradycji różnych społeczności.

            Szczególne podziękowania składamy naszym niezastąpionym Mamom za pomoc, wsparcie i ogromne zaangażowanie. Dziękujemy za przygotowanie pysznych regionalnych ciast i smakołyków, które jak zawsze zachwycały swoim smakiem i były piękną wizytówką naszej gościnności.

            Dziękujemy, kapeli że była z nami i cieszyła oczy, uszy i serce dźwiękami spiskiej muzyki

            Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu

            Kapela Wartko

            „Czasami wystarczy spotkać kogoś tylko raz, by nie potrafić zapomnieć o nim przez całe życie.”

            W ramach Źródła 2026 mieliśmy ogromną przyjemność spędzić wyjątkowy dzień z Zespół Regionalny "Bystry Potok" z Kacwina, Kacwińskie Borówecki . Było nam niezwykle miło spotkać mieszkańców Kacwina, poznać piękno Spisza, jego bogate tradycje, muzykę i taniec, a także gościć Zespół w naszej szkole Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu .

            Wspólne rozmowy , śpiew , taniec i zabawa stworzyły niezapomnianą atmosferę pełną życzliwości , radości oraz wzajemnej inspiracji . Takie spotkania pokazują, jak wiele możemy się od siebie nauczyć i jak cenne są nasze regionalne tradycje .

            Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas , otwartość , serdeczność i wspaniałą energię . Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie .

            Do zobaczenia!

            #źródło2026

          • Finał Wojewódzki w Lekkoatletyce

          • Finał Wojewódzki w Lekkoatletyce.

            Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Finale Wojewódzkim Lekkoatletyki, w którym rywalizowali najlepsi zawodnicy ze wszystkich powiatów województwa opolskiego.

            Nikola Morcinek zajęła 11. miejsce w pchnięciu kulą, prezentując wysoki poziom sportowy w gronie najlepszych zawodniczek województwa.

            Jakub Jerominek wywalczył 10. miejsce w biegu na 2000 m – najdłuższym dystansie biegowym rozgrywanym podczas zawodów. To świetny wynik w bardzo mocno obsadzonej konkurencji.

            Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom ambitnej postawy, sportowej walki i godnego reprezentowania szkoły na szczeblu wojewódzkim!

          • II Gminny Konkurs Matematyczny „O Laur Marii”

          • II Gminny Konkurs Matematyczny „O Laur Marii”

            3 czerwca odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny „O Laur Marii”, promujący królową nauk – matematykę! Wydarzenie miało na celu rozwijanie logicznego myślenia , wyobraźni oraz umiejętności współpracy w grupie . Matematyka to nie tylko liczby i wzory , ale przede wszystkim sztuka rozwiązywania problemów i logicznego myślenia, które są niezbędne w codziennym życiu.

            W konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny uczniów klas ósmych ze szkół naszej gminy: ZSP w Pludrach, PSP w Szemrowicach, PSP w Turzy oraz PSP w Dobrodzieniu. Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie 5 zadań matematycznych oraz ułożenie łamigłówki tangram , polegającej na odtworzeniu z siedmiu elementów zadanego kształtu na podstawie jego konturu.

            Podczas gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, uczestnicy tworzyli wyjątkowy parkietaż . Prostokątną powierzchnię wypełniali wielokątami w kształcie symbolu π , które idealnie do siebie pasowały, tworząc efektowną matematyczną dekorację oraz pamiątkę z konkursu.

            Wyniki konkursu

            I miejsce – drużyna klasy 8b PSP w Dobrodzieniu

            II miejsce – drużyna PSP w Szemrowicach

            III miejsce – drużyna ZSP w Pludrach

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wiedzę i sportową rywalizację! Życzymy dalszych sukcesów oraz wielu matematycznych odkryć!

          • "Od oszczędzania do inwestowania"

          • Klasa 6c uczestniczyła w lekcji online "Od oszczędzania do inwestowania" w ramach projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL.

          • Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej

          • 27 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego, Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej oraz 49. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego 2025/2026.

            Z ogromną radością informujemy, że laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej w kategorii klas VII–VIII (wypowiedź pisemna) została Magdalena Sikora z klasy 7c.

            Serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć, wielu inspiracji do rozwijania swoich pasji oraz kolejnych powodów do dumy!

          • Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce

          • Mistrzostwa Powiatu Oleskiego w Lekkoatletyce – Olesno 2026

            Reprezentacja naszej szkoły z powodzeniem rywalizowała podczas Mistrzostw Powiatu Oleskiego w Lekkoatletyce, osiągając bardzo dobre wyniki i godnie reprezentując naszą społeczność szkolną.

            Gratulujemy naszym medalistom:

            Jakub Jerominek – 2. miejsce w biegu na 2000 m

            Nikola Morcinek – 2. miejsce w pchnięciu kulą

            Wiktoria Gaś – 2. miejsce w skoku w dal

            Majkel Kłys – 3. miejsce w pchnięciu kulą

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy kolejnych sukcesów na sportowych arenach!

          • Wycieczka do Kopalni Soli...

          • 25 maja uczniowie klasy 7a i 8b wraz z grupą uczniów z klas 7c i 6c uczestniczyli w wycieczce do Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz na Kopiec Kościuszki.

            Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie słynnej kopalni soli w Wieliczce – jednego z najcenniejszych zabytków w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie podczas spaceru podziemnymi korytarzami poznali historię wydobycia soli, podziwiali solne komory, rzeźby oraz niezwykłą Kaplicę św. Kingi. Przewodnik opowiadał o pracy dawnych górników oraz ciekawostkach związanych z funkcjonowaniem kopalni.

            Kolejnym etapem wycieczki był Kopiec Kościuszki w Krakowie – miejsce upamiętniające Tadeusza Kościuszkę, bohatera narodowego Polski. Uczniowie najpierw zwiedzili Muzeum Kościuszkowskie wraz z przewodnikiem, poznając życie i działalność Tadeusza Kościuszki oraz historię powstania kopca, który został usypany przez mieszkańców Polski w XIX wieku. Następnie uczestnicy weszli na szczyt kopca, skąd mogli podziwiać panoramę Krakowa i okolic.

            Wycieczka, jak każda szkolna wyprawa, miała charakter edukacyjny. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną i geograficzną, poznali ważne miejsca związane z dziedzictwem kulturowym Polski oraz mieli okazję do wspólnego spędzenia czasu i integracji.

          • Turniej Tabliczki Mnożenia

          • Turniej Tabliczki Mnożenia z Kartami Grabowskiego

            W piątek wszyscy uczniowie klas trzecich zmierzyli się w Turnieju Tabliczki Mnożenia z Kartami Grabowskiego. Były emocje, szybkie odpowiedzi i głowy liczące szybciej niż kalkulator. Nie zabrakło zdrowej rywalizacji i świetnej zabawy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, refleksu i mistrzowskiej znajomości tabliczki mnożenia! Oto wyniki rywalizacji:

            I miejsce: klasa 3b,

            II miejsce: klasa 3a,

            III miejsce: klasa 3c.

            W pojedynku "Olimpiczyk", tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskał Jakub Wildau z klasy 3a, a Wicemistrzem Tabliczki Mnożenia został Igor Mendel z klasy 3b. Gratulujemy!

          • Wycieczka do Wrocławia

          • Wyjazd uczniów klas 6 i 8 do Wrocławia

            Uczniowie klas 6 i 8 uczestniczyli w pełnej atrakcji wycieczce do Wrocławia

            Program wyjazdu dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i ciekawych doświadczeń.

            Podczas pobytu odwiedziliśmy Hydropolis – nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, gdzie uczniowie mogli w interaktywny sposób poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie i świecie nauki

            Następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, które zachwyciło wszystkich różnorodnością zwierząt oraz wyjątkową atmosferą

            Nie zabrakło także spaceru szlakiem słynnych wrocławskich krasnali Uczniowie z dużym zaangażowaniem odnajdywali kolejne figurki ukryte w różnych zakątkach miasta

            Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, zdobywania nowych doświadczeń oraz wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni pozytywnych emocji i pięknych wspomnień

          • XXXII Bieg Majowy

          • Dnia 27.05.2026 r., na zaproszenie Zespół Szkół w Dobrodzieniu reprezentacja naszej szkoły składająca się z 14 uczniów klas ósmych wzięła udział w XXXII Biegu Majowym.

            Nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki:

            8 miejsce – Aleksandra Piekacz

            8 miejsce – Szymon Spott

            9 miejsce – Olivier Jainta

            Szczęście dopisało również naszym uczniom w losowaniu nagród rzeczowych:

            Amina Rupasova - głośnik JBL

            Maksymilian Hejno - słuchawki bezprzewodowe

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

          • Wycieczka klas 5

          • Wycieczka do Twierdzy Srebrna Góra i Kopalni Złota w Złotym Stoku

            19 maja uczniowie klas piątych uczestniczyli w niezwykle interesującym wyjeździe edukacyjno-krajoznawczym na Dolny Śląsk. Pierwszym punktem programu była Twierdza Srebrna Góra — największa górska twierdza w Europie.

            Podczas zwiedzania uczniowie wraz z przewodnikiem poznali historię obiektu, jego militarne znaczenie oraz ciekawostki związane z życiem żołnierzy stacjonujących w twierdzy. Duże wrażenie zrobiły na nich potężne fortyfikacje, podziemne korytarze oraz piękne widoki rozciągające się z murów obronnych.

            Kolejnym etapem wycieczki była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Uczniowie poznali historię wydobycia złota oraz dawne metody pracy górników. Szczególną atrakcją okazały się podziemny wodospad , przejazd kolejką oraz możliwość zobaczenia dawnych wyrobisk kopalnianych.

            Wyjazd był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej, a także do integracji i wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy uczestnicy wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

          • Klasy trzecie we Wrocławiu

          • Wycieczka klas trzecich do Wrocławia

            13 maja uczniowie klas trzecich wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Wrocławia

            Podczas wyjazdu dzieci uczestniczyły w ciekawych warsztatach „Ale burza” w Hydropolis , gdzie mogły w interesujący sposób poszerzyć swoją wiedzę o wodzie i zjawiskach przyrodniczych. Następnie uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta z tarasu widokowego Sky Tower , co było dla wielu niezapomnianym przeżyciem.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Wrocławskim Zoo , gdzie dzieci miały okazję zobaczyć wiele egzotycznych gatunków zwierząt oraz spędzić czas w miłej atmosferze.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu radosnych chwil, ciekawych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń

          • “Moc Relacji-siła bez przemocy”

          • Zakończyliśmy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. “Moc Relacji- siła bez przemocy” w klasie 2. Uczniowie zostali wyposażeni w nową wiedzę jak wzmacniać relacje rówieśnicze poprzez wspólne działania, jak budować wspólnotę klasową i stosować na codzień zasady dobrej współpracy. Tylko razem mamy moc! Uczniowie odbyli dziś kosmiczną misję aby odkryć największą moc we wszechświecie- moc współpracy i przyjaźni. Stworzyli wspólnie “Układ Słoneczny dobrych emocji” a ich gwiazdy z pozytywnym zdaniem na temat relacji w

            klasie rozświetliły całą galaktykę! Uczestnicy projektu zostali nagrodzeni “Odznaką Znawcy Emocji”. Wklejona została ostania pieczęć- „Pieczęć gwiezdnej załogi współpracy”. Wypełnione “Karty Relacji” zostały zabrane przez uczniów do domu. Na zakończenie uczestnicy otrzymali również dyplomy za aktywny i twórczy udział w projekcie. Uczniowie wspólnie wypowiedzieli przyrzeczenie, że będą dbać o relacje w swojej klasie.