• Przedszkolaki zakończyły rok szkolny.

     • We wtorek 22.06. Przedszkolaki zakończyły rok szkolny. Razem z Dyrekcją i Rodzicami tanecznym krokiem rozpoczęliśmy wakacje. Towarzyszyła nam piękna pogoda i dobra zabawa, oby zostały z nami na dłużej, bo po wakacjach starszaki zaczynają nową przygodę - już jako uczniowie.

     • Egzamin na kartę rowerową.

     • Egzamin na kartę rowerową 2021

      W dniu 21 czerwca 2021 r. odbył się egzamin teoretyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów z klas: 4a, 4b, 4c, 5a, 6a, 6c. Uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 25 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego, obsługi roweru oraz pierwszej pomocy. Pozytywny wynik testu uzyskało 33 uczniów. W dniu 23 czerwca 2021 r. odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową, gdzie uczniowie wykazali się umiejętnością prawidłowego wykonywania manewrów w ruchu drogowym, równowagą podczas jazdy na rowerze oraz obowiązkowym wyposażeniem roweru. Wszyscy uczniowie zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym.

      Gratulujemy!!! Życzymy Wam bezpiecznych podróży rowerowych i pamiętajcie odpowiedzialnie korzystajcie ze swojego „pierwszego prawa jazdy”

      INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

      Karty rowerowe można odbierać w dniach 12 – 16 lipca 2021 w sekretariacie w budynku szkoły przy ul. Piastowskiej 49

     • Zakończenie Roku Szkolnego 2020/21

     • To był wyjątkowy rok szkolny. Jeden z najtrudniejszych w historii edukacji. Przetrwaliśmy go. Pokonaliśmy razem różne problemy. Dzisiejszy dzień był pełen radości, uśmiechu i pozytywnej energii. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy.... Dziękuję Wam za to, że jesteście. Pomyślcie teraz o sobie -odpocznijcie

     • Pierwszy dzień lata!

     • Wczoraj w naszej Szkole był wyjątkowy dzień. Wszystko to dzięki Radzie Rodziców, która go bardzo uatrakcyjniła. Od rana w szkole wszyscy chodzili uśmiechnięci i radośni. Młodsi uczniowie mogli zobaczyć wóz straży pożarnej, jego wyposażenie i na chwilę poczuć się prawdziwymi strażakami. Później do szkoły przyjechała mobilna lodziarnia. Przy temperaturze 34 stopni na dworze nie można było sobie wymarzyć niczego lepszego, niż lody i zmrożona granita. Jabłka, które uczniowie dostali były taką kropką nad i… czyli wszystko było idealne.

      Ten dzień był również dniem sprzątania świata. Starsi uczniowie zabrali się do tego z takim zapałem, że nie zdążyli uwiecznić tego na zdjęciach, ale dzięki nim można powiedzieć, że nasz świat, ten lokalny pozbył się śmieci łącznie oponami, kołpakami i wszechobecnym plastikiem.

     • XI Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej.

     • Dnia 17 czerwca 2021 roku uczennice naszej szkoły otrzymały z rąk Pana Posła Ryszarda Galli wyróżnienia za zajęcie III miejsca w XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Finał konkursu odbył się 17 maja 2021 roku i uczestniczyło w nim 36 szkół.

      Konkurs stanowił okazję do zainteresowania uczniów tematyką mniejszości niemieckiej, poznania jej historii i dziedzictwa kulturowego, a także do zdobywania wiedzy w duchu wzajemnego poszanowania i zrozumienia.

      Wyróżnienia otrzymały: Kinga Dworaczyk Laura Szeliga Żaklin Solich

      Opiekunem zaangażowanym w przygotowanie uczniów do udziału w konkursie była mgr Klaudia Oliwa. Serdecznie dziękujemy uczennicom za uczestniczenie w konkursie oraz chęć pogłębiania wiedzy o tematyce mniejszościowej.

     • Wiosenny Konkurs z języka angielskiego.

     • W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wiosennym Konkursie z języka angielskiego. Konkurs został podzielony na 3 etapy. W pierwszym etapie uczniowie uwiecznili na zdjęciu wiosnę pod różnymi postaciami. Potem wykonali opis swojego zdjęcia. W ostatnim etapie zaprezentowali ustne opisy przed komisją. Zdjęcia były przepiękne a prezentacje bogate i pięknie powiedziane. Zdobywcą I nagrody a tym samym najleszym prezentującym okazał się Mateusz Maks z klasy 3b. Zaprezentował nie tylko pomysłowe zdjęcie, ale też zachwycił komisję przepiękną wymową i bogatym słownictwem. II miejsce zajęli Aleksandra Piekacz, Olivier Cembolista i Michał Lesch z klasy 3a. III miejsce zdobyła Karolina Pilarska z klasy 4b. Wyróżnienie otrzymał Szymon Stawiarski z klasy 4a. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

       

      Organizator konkursu

      Aleksandra Konicka-Dylka

     • Minifestiwal Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta”.

     • Minifestiwal Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta”.

      Dnia 8 czerwca 2021 roku uczniowie klas I – III brali udział w Minifestiwalu Piosenki Szkolnej „Wesoła Nuta” w Domu Kultury w Dobrodzieniu. Dzieci pięknie wyuczyły się wybranych przez siebie piosenek i zaprezentowały je na scenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a ponadto komisja konkursowa przyznała:

      II miejsce Milenie Zygmund

      III miejsce Milenie Jabcoń

      Wyróżnienie Oliwii Mice.

      Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, a wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

     • LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM REGIONALNYM W DOBRODZIENIU.

     • W dniu 19 maja 2021 roku, uczniowie klas pierwszych odwiedzili nasze Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu. Zajęcia prowadziła pani dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Agnieszka Hurnik. Dzieci miały możliwość poznania historii naszego miasteczka oraz jego mieszkańców. Pani Agnieszka w sukni królowej Caroli, barwnie i z wielkim zaangażowaniem prezentowała dzieciom postacie historyczne związane z naszą miejscowością. Dzieci poznały między innymi królową Carolę i jej męża, Alberta I Wettina von Sachsen oraz księcia Władysława Opolczyka, który w 1374 roku nadał Dobrodzieniowi prawa miejskie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowane przez Panią Agnieszkę eksponaty zebrane w muzeum. Ta wyjątkowa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Bajkopodróży ciąg dalszy

     • W dniach 31 maja i 2 czerwca uczniowie klas 3a i 2b poznawali  kulturę  i zwyczaje kolejnych państw w ramach projektu „Bajkopodróże”, realizowanego przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Dobrodzieniu.

      Klasa 3a – kultura chińska

      Podczas zajęć uczniowie poznali kulturę, język i tradycje chińskie. Na początku mieli możliwość sprawdzenia położenia Chin na mapie. Wysłuchali również ciekawych opowieści o zwyczajach Chińczyków. Poznali ich sposób ubierania się. Wspólnie wykonali smoka, który w Chinach symbolizuje dobroć i siłę, dostatek, odwagę i waleczność. Dużą atrakcją były próby jedzenia chrupek pałeczkami. Wywołały dużo śmiechu i radości. Dzieci poznały także chińskie litery, za pomocą których próbowały zapisać i odczytać swoje imię. Zabawa była wyśmienita.

      Klasa 2b – kultura rosyjska

      Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach dotyczących kultury Rosji. Mieli możliwość obejrzenia zdjęć i wysłuchania opowieści o zwyczajach Rosjan. Obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą ludowe stroje rosyjskie oraz najbardziej znane budowle Moskwy- stolicy Rosji. Wybrali się w kulinarną podróż, poznając sposoby przyrządzania najsmaczniejszych rosyjskich potraw. Zgłębili tajniki parzenia herbaty  w samowarze. Mogli pobawić się  Matrioszką- najbardziej rozpoznawalną na świecie rosyjską zabawką. Na zakończenie zajęć obejrzeli bajkę pt. „Kurka Ryaba”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

      W dniach 8 i 9 czerwca kolejne dwie klasy brały udział w tym projekcie.

      klasa 3b - kultura irlandzka

      Podczas zajęć uczniowie obejrzeli filmik o kulturze, historii i symbolach Irlandii. Wykonali zielone koniczynki oraz irlandzkiego skrzata. Degustacja tradycyjnych naleśników irlandzkich mile uprzyjemniła zajęcia. Dużą atrakcją była nauka tańca irlandzkiego.

     • Obiadki w miesiącu czerwiec :)

     • OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU CZERWIEC 2021

      16 DNI x 5,40 ZŁ = 86,40 ZŁ

      TERMIN WPŁATY: 10.06.2021

      WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001

      BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

     • Dzień Dziecka

     • czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole to również był niezwykły dzień mimo obostrzeń pandemicznych. Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w różnych aktywnościach przygotowanych przez wychowawców. Były zabawy integracyjne, tory przeszkód, gry planszowe, seanse filmowe, doświadczenia chemiczne, malowanie plakatów. Powodzeniem cieszył się plac zabaw w parku jordanowskim oraz wspólne wyjścia na lody. 

      MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA - INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

      IGRZYSKA DZIECI / IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

       

      W Dniu Dziecka liczna grupa uczniów reprezentowała naszą szkołę na mistrzostwach województwa w indywidualnych biegach przełajowych. Wzorem biegów drużynowych, te również odbyły się w formie online. Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych, w których łącznie wzięło udział 26 zawodników.

      Najlepszą formą sportową może pochwalić się Angelika Bartkowiak z klasy 8A, która wśród swoich rówieśniczek zajęła miejsce tuż za podium z wynikiem 2.23s na dystansie 600m. Wysokim wynikiem może pochwalić się również Dominika Wójcik z klasy 8B, która uplasowała się na 5. miejscu.

      Bardzo dobre wyniki uzyskali również Maciej Grabinski i Michał Poloczek z klasy 7B oraz Marek Wąsik i Filip Olearczuk z klasy 8B, którzy w swoich kategoriach wiekowych zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce.

      Wszyscy uczniowie ukończyli bieg w znakomitych humorach, ponieważ był on nie tylko formą rywalizacji ale również doskonałą okazją do świętowania tego wyjątkowego dnia.

     • LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM REGIONALNYM W DOBRODZIENIU.

     • W dniu 19 maja 2021 roku, uczniowie klas pierwszych odwiedzili nasze Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu. Zajęcia prowadziła pani dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Agnieszka Hurnik. Dzieci miały możliwość poznania historii naszego miasteczka oraz jego mieszkańców. Pani Agnieszka w sukni królowej Caroli, barwnie i z wielkim zaangażowaniem prezentowała dzieciom postacie historyczne związane z naszą miejscowością. Dzieci poznały między innymi królową Carolę i jej męża, Alberta I Wettina von Sachsen oraz księcia Władysława Opolczyka, który w 1374 roku nadał Dobrodzieniowi prawa miejskie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowane przez Panią Agnieszkę eksponaty zebrane w muzeum. Ta wyjątkowa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Bajkopodróże.

     • W dniach 18, 19 i 24 maja 2021, klasy 1a, 1b, 2d, 2a i 2c uczestniczyły w projekcie „Bajkopodróże” realizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Dobrodzieniu. W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach, których tematyka dotyczyła poznania różnych kultur.

      Klasa 1a – kultura polska.

      Klasa 1a została zaproszona na zajęcia o kulturze polskiej. Uczniowie przypomnieli polskie symbole narodowe, omówili mapę Polski z podziałem administracyjnym, wysłuchali legendy o Warsie i Sawie, nauczyli się piosenki, pt. "Płynie Wisła, płynie", poznali kroki jednego z tańców narodowych – krakowiaka. Dzieci poznały również tradycyjne stroje z różnych regionów Polski. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, przebiegały w miłej atmosferze i przede wszystkim wzbogaciły wiedzę pierwszoklasistów. Na pamiątkę otrzymali znaczki z samodzielnie pokolorowanymi symbolami narodowymi oraz ilustracje strojów ludowych.

      Klasa 1b, 2d – kultura śląska

      Podczas zajęć dzieci poznawały kulturę, język i tradycje śląskie. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie zabierały głos mówiąc gwarą śląską. Z zainteresowaniem słuchały o strojach śląskich, jakie niegdyś noszono, jak również przypomniały sobie najważniejsze tradycje i zwyczaje śląskie związane z różnymi świętami i obrzędami. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały ze zrozumieniem bajki „Królewna Śnieżka” czytanej gwarą śląską.

      Klasa 2 a – kultura czeska

      Zajęcia dotyczyły poznania kultury, języka i tradycji Czech. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, ponieważ dzięki nim poznały one położenie terytorialne naszych sąsiadów, ich flagę oraz język jakim się porozumiewają. Miały możliwość doskonalenia sprawności ruchowej poprzez naukę tańca polki, który powstał u naszych południowych sąsiadów. Dzieci poznały również charakterystyczne czeskie potrawy oraz postacie ze znanych czeskich bajek: Krecika oraz Pata i Mata. Urozmaiceniem zajęć była projekcja bajek.

      Klasa 2c - kultura japońska

      link do relacji w w TVP Opole: https://opole.tvp.pl/53970338/bajkopodroze-dla-najmlodszych-maluchy-poznaja-kulture-innych-krajow

      Na zakończenie wszystkich zajęć dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy!

     • Spotkanie z Policjantem

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Komisariat Policji w Dobrodzieniu.

      Główny cel spotkania z uczniami to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Asp.sztab Wojciech Wichary zwracał uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

      Dodatkową atrakcją spotkania był radiowóz policyjny, do którego uczniowie mogli wejść i poczuć się jak prawdziwi policjanci.

     • Objady w miesiącu maj.

     • OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 1-3

      17 DNI x 5,40 ZŁ = 91,80 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

      OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 4 A, 4B, 4C, 6C, 7B, 8A, 8B

      6 DNI x 5,40 ZŁ = 32,40 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

      OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 6A, 6B, 7A, 7C

      3 DNI x 5,40 ZŁ = 16,20 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

     • Majowe Święta

     • 1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

      2 maja - obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

      3 maja - obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Nasi uczniowie na lekcjach przygotowywali się do tych świąt m.in ucząc się patriotycznych wierszy i piosenek oraz wykonując prace plastyczne. Poniżej ucznowie klasy 1c.