• Klasa 3b i zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu.

     • Klasa 3b ponownie przeprowadziła zajęcia kulinarne w pracowni kuchennej, tym razem w obecności p. dyrektor Krystyny Kazimierowicz. Uczniowie poznali zasady bezpiecznej obsługi kuchenki elektrycznej, a dokładnie piekarnika, w którym zapiekane były pyszne, własnoręcznie zrobione grzanki z chleba tostowego, wieloziarnistego. Uczniowie zrobili również sałatkę owocową ucząc się bezpiecznej pracy z wykorzystaniem ostrych narzędzi. Tak przygotowane drugie śniadanie wszystkim bardzo smakowało.

     • Śniadanie daje moc!

     • Śniadanie daje moc. W ramach tej akcji klasy PSP w Dobrodzieniu przygotowaya w szkolnym Laboratorium Przyszłości pyszne i pożywne śniadania. Oprócz gotowania uczniowie doskonalili pracę zespołową. W menu głównym można było znaleźć takie pyszności jak naleśniki i gofry z owocami, pyszne kapapki z własno ręcznie przygotowanym masełkiem, sałatki owocowe, tortille z warzywami oraz zdrowe i pełene witamin soki oraz koktajle wyciśnięte ze świeżych owoców i warzyw, które dostarczyły uczniom mnóstwa witamin i energii.  Mniam!!! :)

      Dodatkowo uczniowie klasy 6a w ramach tego programu realizowali również  projekt matematyczno – techniczny. Zadanie projektowe realizowane było między innymi przy pomocy sprzętu pracowni kuchennej projektu Laboratoria Przyszłości. Zadania projektowe miały na celu promowanie zdrowego trybu życia, odpowiedniego planowania diety, kształtowania umiejętności ekonomicznego planowania zakupów oraz przeliczania wartości kalorycznej stosowanych produktów. Projekt odbywał się wieloetapowo i opierał się na 5 zadań głównych, które uczniowie wykonywali w trakcie lekcji matematyki, techniki oraz godziny z wychowawcą:

      1. Przygotuj szczegółowy przepis zdrowego posiłku (śniadanie/ obiad / deser / kolacja do wyboru)
      2. Sprawdź w najbliższym sklepie ceny potrzebnych produktów oraz zawartość kaloryczną tych produktów (zwróć uwagę na wagę produktu zawartą w przepisie, skorzystaj z promocji proponowanych przez sklep – pamiętaj o oszczędzaniu), Zaproponuj formę spalenia kalorii, które przeliczyłeś/przeliczyłaś w swojej potrawie (potrzebne dane znajdziesz w Internecie)
      3. Zebrane dane przedstaw na plakacie. Dane matematyczne umieść w tabeli (nie zapomnij                          o podsumowaniu). Przygotuj gazetkę przedstawiającą wyniki Twojej pracy.
      4. Przynieś potrzebne produkty i wykonaj potrawę w pracowni kuchennej, wykorzystaj sprzęt znajdujący się w pracowni.
      5. Przygotuj degustację przygotowanych potraw. Podczas degustacji uzasadnij wybór potrawy (pamiętaj o piramidzie odżywiania)

      Uczniowie wszystkie zadania wykonali bardzo dokładnie i z ogromnym zaangażowaniem. Pracownicy sklepu bardzo nam pomogli podczas zajęć np. odszukując potrzebne produkty, prezentując promocje oraz podczas obsługi wagi sklepowej. Za co serdecznie dziękujemy!!! Już znamy odpowiedź na pytanie: A po co mi ta matma? Nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań.  

      Klasa 3b zaprojektowała i wyznaczyła zaprogramowaną drogę dla robota-ozobota, który okazał się "niejadkiem", ponieważ nie wiedział dlaczego należy jeść śniadanie.

      Klasy pierwsze, zanim przystąpiły do projektu, obejrzały film edukacyjny oraz wykonały prace plastyczne na temat "Talerz pełen zdrowia".

     • Wycieczka klas 3 do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

     • „Cudze chwalicie, swego nie znacie” Stanisław Jachowicz

      Tytułowe powiedzenie pada najczęściej w kontekście walorów turystycznych, jakie posiada nasz kraj. Wiele osób co rusz wyrusza bowiem w podróże zagraniczne, aby zachwycać się tamtejszą architekturą, klimatem czy krajobrazami. Tymczasem, na mapie Polski jest mnóstwo miejsc, które zapierają dech w piersiach i potrafią oczarować każdego. Polska jak długa i szeroka potrafi zachwycić pięknem natury, krajobrazu, ale i niezwykle interesującą historią, kulturą czy kuchnią.

      W taką odkrywczą polską urodę podróż udały się także nasze klasy trzecie. W ramach programu „Poznaj Polskę” 15 listopada uczniowie 3a,3b i 3c zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

      Jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Na głębokości 40 m znajduje się tam trasa turystyczna o długości 1700 m. Część szlaku (270-metrowy odcinek) uczniowie pokonali łodziami.

      Drugim punktem zwiedzania było Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.

      Uczniowie podziwiali zgromadzone eksponaty, pokazujące wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku dla chleba zaświadcza. Intencją muzeum jest nauczenie dzieci szacunku dla chleba, gdyż od szacunku dla kromki chleba, tej naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata. Również ważne było uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego.

     • Międzynarodowy Dzień Jeża.

     • Z okazji "Międzynarodowego Dnia Jeża", który przypada na 10 listopada, w świetlicy realizowano tematy związane z " kolczastą kuleczką". Dzieci poznały budowę jeża oraz zwyczaje tych zwierząt. Dowiedziały się również czym się one żywią i dlaczego należy je chronić. Dzieci miały okazję pracować zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Wykonali piękne jeże, które zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej. 
      Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się również, że jeże o tej porze roku zapadły w sen zimowy i wstaną, gdy zawita wiosna.

     • Z życia świetlicy.

     • Październik upłynął nam wokół tematyki zwierząt. Rozpoczęliśmy od Dnia Ośmiornicy. Na zajęciach rozmawialiśmy o zwierzętach żyjących w morskich głębinach, o tym jak możemy wpływać na czystość mórz i oceanów. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych, w tym: ośmiornice z rolek po papierze, czy kolorowe wizytówki morskich stworzeń, które ozdobiły nasze szafki szkolne. Następnie obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Rozmawialiśmy o prawach zwierząt, odbyła się projekcja filmu przyrodniczego „Afrykańskie zwierzęta”. Na zajęciach powstały kolorowe mandale dzikich zwierząt. Pod koniec października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi o wielorasowych pasach, o tym jak należy się nimi właściwie opiekować, jak można wspierać schroniska dla zwierząt. Nasi wychowankowi stworzyli mapę myśli-skojarzenia na temat najwierniejszych przyjaciół człowieka-piesków. Omówiliśmy wiersz Smutasek J.Bot, zagraliśmy w grę edukacyjną „Zwierzę też ma swoje prawa”. Wykonaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych: portrety swoich miliusińskich, tych prawdziwych lub tych wymarzonych, zakładki do książek w kształcie piesków, wydzieranka z gazety- pieski, harmonijkowy piesek. W tematykę zajęć udało nam się również odrobinę matematyki- układaliśmy zwierzęta z tangramu. Na wszystkich naszych zajęciach nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i kreatywnością.

     • Biegi szkolne z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości.

     • Sprawozdanie z biegów z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

       

      W dniu 10 listopada 2022r. odbyły się biegi z okazji sto czwartej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pogoda była śliczna, a uczniowie, którzy przeszli w biało - czerwonym marszu, wyposażeni w flagi, kotyliony i szaliki narodowe, zrobili wspaniały nastrój święta, który tym razem obchodzony był na sportowo. Przed zawodami wszyscy zgromadzeni w postawie na baczność odśpiewali hymn Polski. Biegi cieszyły się dużym zainteresowaniem dla Niepodległej pobiegło 128 uczniów. Dystanse były dostosowane do wieku uczniów i podzielone na poszczególne klasy, w których osobno rywalizowali chłopcy i dziewczęta.

      Dystanse:

      Klasy I-II 200m.

      Klasy III-IV 400m.

      Klasy V-VI 800m.

      Klasy VII-VII 1000m.

      Po zakończonych zawodach najlepsi uczniowie z poszczególnych biegów otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz setki braw od kibiców.

       

      Najlepszymi okazali się :

       

      I-II klasy, dziewczęta

      1 miejsce – Kazior Lena

      2 miejsce –Kowalik Karolina

      3 miejsce –Jańta Magdalena

       

      I-II klasy chłopcy

      1 miejsce- Danielczuk Mateusz

      2 miejsce- Krzyśko Wiktor

      3 miejsce- Jabcoń Szymon

       

      III-IV klasy dziewczęta

      1miejsce- Grabińska Klaudia

      2 miejsce- Mika Oliwia

      3 miejsce- Małyska Dominika

       

      III- IV klasy chłopcy

      1 miejsce- Morcinek Przemysław

      2 miejsce- Zacha Kamil

      3 miejsce- Jerominek Jakub

       

      V-VI klasy dziewczęta

      1miejsce -Jendrzej Klara

      2 miejsce- Pilarska Karolina

      3 miejsce- Popanda Blanka

       

      V-VI klasy chłopcy

      1miejsce-Kempa Maksymilia

     • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.

     • 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

      „ Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości ”

      11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka. To święto państwowe, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tradycją związaną z dniem 11 listopada jest wywieszanie flag i udział w uroczystych obchodach. Takie obchody zorganizowaliśmy również w naszej szkole.

      104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy tradycyjnie udziałem pocztu sztandarowego w towarzystwie Dyrekcji oraz nauczycieli we Mszy Świete 11.11 oraz 10.11 na sportowo. Chętni uczniowie z klas I-VIII wzięli udział w „ Biegu dla Niepodległej”. Ci, którzy w tym dniu nie byli biegaczami, dopingowali swoich kolegów z trybun Stadionu Miejskiego. A trybuny przybrały barwy biało-czerwone. Każda klasa przygotowała atrybuty w patriotycznych barwach: kotyliony, chorągiewki, kwiaty, pompony, balony .

      Nad głowami zgromadzonych powiewała biało- czerwona flaga uroczyście wciągnięta na maszt flagowy stadionu. W scenerii tej o godz. 11.11 wspaniale zabrzmiały słowa Hymnu Polski - ”Mazurka Dąbrowskiego” podniośle i z szacunkiem zaśpiewane przez całą społeczność szkolną. #SzkoładoHymnu

      To wydarzenie sportowe poprzedził cykl lekcji, podczas których nauczyciele rozmawiali z uczniami na tak ważne tematy jak: patriotyzm, odpowiedzialność za Ojczyznę, szacunek dla symboli narodowych, umiłowanie wolności, zwłaszcza w kontekście konfliktu, który toczy się za naszą wschodnią granicą. Dzieci przygotowały okolicznościowe prace plastyczne , gazetki, a także śpiewały pieśni patriotyczne.

     • Konkurs plastyczny na najładniejszą klasową dynię.

     • Na przełomie października i listopada Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny dla klas 1-4 na najładniejszą klasową dynię. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców wykonali bardzo piękne dynie, wykazując się wielką pomysłowością. W związku z tym dzięki wsparciu Rady Rodzicó każda klasa otrzymała nagrodę w postaci dużej czekolady i gry Jenga. 

     • Śniadanie Daje Moc - 2c

     • W ramach akcji "Śniadanie daje moc" uczniowie klasy 2c przygotowali samodzielnie masło z dodatkiem ziół i czosnku. Zajęcia praktyczne poprzedziła pogadanka na temat jak dawniej wyrabiano masło i ser.

     • Śniadanie Daje Moc - 2a.

     • Uczniowie klasy 2a, w ramach LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI i programu profilaktycznego " Śniadanie Daje Moc ", wykonali sałatkę owocową. Sałatka była wyśmienita.

     • 3b i Rondelkolandia w Labaratorium Przyszłości.

     • Klasa 3b przeprowadziła lekcje w naszej pracowni kuchennej w ramach Laboratoria Przyszłości. Uczniowie realizowali temt kulinarny zgodnie z planem pracy cyklicznej Rondelkolandii. Tym razem była to surówka dla zdrówka oraz mizeria. Wykonane pyszności wszystkim smakowały, nawet nasze klasowe niejadki surówek, pałaszowały ze smakiem samodzielne wykonane potrawy. Zdjęcia ze szkolnej kuchni wysłaliśmy także rodzicom, którzy stwierdzili, że są to bardzo praktyczne zajęcia, które przydadzą się dzieciom a także rodzicom.

     • Klasa 2c w pracowni kuchennej.

     •  Uczniowie z  klasy 2c przygotowali zdrowe, smaczne i energetyczne koktajle owocowe z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości"

     • Jemy zdrowo i kolorowo!

     • Jemy zdrowo i kolorowo!
      To hasło przyświecało uczniom klasy 1a i 1b podczas przyrządzania owocowych sałatek w pracowni kuchennej w dniu 28.10.2022r.
      Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do krojenia ulubionych owoców, z których potem przygotowali klasowe, kolorowe sałatki.
      Zachęcamy wszystkich do przygotowywania własnych, zdrowych sałatek.
      "Sałatki owocowe są bardzo zdrowe!".

     • Spotkanie autorskie z Panem Markiem Michalakiem.

     • W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ” 27.10.2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Markiem Michalakiem - wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka, pedagogiem, wychowawcą, nauczycielem akademickim, działaczem społecznym, dr nauk społecznych, autorem wyjątkowej książki dla dzieci pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem, którzy w przystępny sposób wyjaśniają takie pojęcia jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek, patriotyzm. Gość opowiedział nam o sobie i o książce, odpowiadając na wiele pytań zadawanych przez uczniów. Wszyscy mogli także obejrzeć ciekawe przedmioty przywiezione przez pana Marka, między innymi Order Uśmiechu, piuskę Papieża Franciszka, okulary Ireny Sendlerowej oraz afrykański kubek i wysłuchać związane z nimi historie. Na koniec ciekawego spotkania uczniowie wręczyli autorowi podziękowania i pamiątkę z Dobrodzienia a kolejka po autograf wraz z dedykacją od pana Marka była naprawdę długa.

     • Wizyta klas trzecich w teatrze.

     • 28 października klasy trzecie były w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu na wzruszającym spektaklu pt."Ja goryl, ty człowiek". Poznaliśmy niezwykłą więź łączącą Koko i Jenny oraz podziwialiśmy wspaniałą pracę animatorów lalek