• Aktualności

        •  ROK SZKOLNY 2009/2010




                        MINIATURA TEATRALNA - "DEMETER I KORA"


                 Dnia 11 stycznia 2009 roku w sali nr 23 odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego. Otóż chętni uczniowie z klasy 5a zaprezentowali pozostałym uczniom klasy treść mitu o Demeter i Korze w formie miniatury teatralnej.

              ZEUSEM we wspomnianej inscenizacji był MACIEJ, ubrany w białe prześcieradło,z piorunem w ręku i wieńcem na głowie. W postać HADESA wcielił się DAMIAN - zaprezentował się w czarnej pelerynie, z berłem w ręku. DEMETER, czyli boginią ubraną w zieloną szatę, z wianuszkiem na głowie, była NIKOLA. Rolę córki Demeter, KORY, odegrała MAGDALENA. Bogiem słońca, HELIOSEM, była VANESSA. Zaprezentowała się w żółtej szacie, z berłem ze słońcem oraz złotą przepaską na głowie.

             Uczniowie oprócz wspaniałych strojów zaprezentowali również pomysłową dekorację. Dzięki niej mogliśmy się bez trudu przenieść w pradawne czasy.

             Po zakończonym przedstawieniu dzieci jednogłośnie stwierdziły, że zajęcia poprowadzone metodą dramy pozwoliły  im  na pełniejsze, niż podczas "normalnej" lekcji,  wypowiadanie się słowem, ruchem, gestem i mimiką. Ponadto nauczyły  ich wrażliwości i współdziałania w zespole.

            Jako nauczycielka języka polskiego twierdzę, iż taka zabawa w teatr i przedstawienia inscenizowane na lekcjach stwarzają  okazję do doskonalenia wyrazistej mowy, rozwijania pamięci, wyrabiania odwagi i śmiałości. Uczą  także umiejętności współdziałania oraz wyrażania w sposób werbalny i pozawerbalny różnych stanów uczuciowych.Dlatego też zachęcam uczniów pozostałych klas do zabawy w teatr...





          ROK SZKOLNY 2008/2009


            Zaproszenia, plakaty, ... czyli  o tym, co robią i jak pracują dzieci  na zajęciach języka polskiego


               W lutym na zajęciach języka polskiego uczniowie mojej klasy wykonywali zadanie związane ze zbieraniem informacji na temat działalności i dokonań Kazimierza Wielkiego. Dalszym etapem zajęć związanych z poznawaniem sylwetki króla było pisanie przez uczniów, na podstawie utworu „Kazimierz Wielki kumem”,  scenariusza inscenizacji. Następnie dzieci projektowały i wykonywały plakaty do przedstawienia oraz redagowały tekst zaproszenia.


                 Muszę przyznać, że byłam zaskoczona pomysłowością i oryginalnością prac. Zaproszenia i plakaty były pięknie ozdobione. Ozdoby tematyką nawiązywały do treści poznanego utworu i epoki, w której żył Kazimierz Wielki. Ponadto uczniowie stosowali ciekawe techniki realizacji i co najważniejsze, pamiętali o estetyce wykonania.


               Omówione i ocenione zaproszenia i plakaty  stanowią ozdobę pracowni języka polskiego.


            Uczniowie klasy 5a serdecznie zapraszają  do swojej klasy (sali nr 23), celem obejrzenia pięknych i oryginalnych prac.

           

            Ponadto zdjęcia zaproszeń i plakatów można zobaczyć  w zakładce oddziały (klasy)




          KOMIKS - NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ


               W styczniu na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy 5a otrzymali niecodzienne zadanie - wykonanie komiksu. Zadanie to było podsumowaniem pracy dzieci związanej z omawianiem tematyki dotyczącej mitów. Komiks miał przedstawiać morską tułaczkę Odyseusza, króla Itaki, który po dziesięcioletnim oblężeniu Troi, zakończonym zdobyciem miasta, pragnie wrócić na ojczystą wyspę.
               Uczniowie mieli tydzień na wykonanie zadania. Spisali się znakomicie. Ich prace  cechowała pomysłowość, oryginalność i duże zaangażowanie. Komiksy zostały wykonane różnymi technikami. Do ich tworzenia  dzieci użyły różnorodnych materiałów, np. bibuły, wycinanek, itp.

              Niektóre prace zasługiwały na szczególną pochwałę, np.  za eksperymenty z perspektywą lub odejście od wiernego naśladownictwa fabuły pierwowzoru.
          Takie komiksy nagradzane zostawały piątkami i szóstkami.