• LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM REGIONALNYM W DOBRODZIENIU.

     • W dniu 19 maja 2021 roku, uczniowie klas pierwszych odwiedzili nasze Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu. Zajęcia prowadziła pani dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Agnieszka Hurnik. Dzieci miały możliwość poznania historii naszego miasteczka oraz jego mieszkańców. Pani Agnieszka w sukni królowej Caroli, barwnie i z wielkim zaangażowaniem prezentowała dzieciom postacie historyczne związane z naszą miejscowością. Dzieci poznały między innymi królową Carolę i jej męża, Alberta I Wettina von Sachsen oraz księcia Władysława Opolczyka, który w 1374 roku nadał Dobrodzieniowi prawa miejskie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowane przez Panią Agnieszkę eksponaty zebrane w muzeum. Ta wyjątkowa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Bajkopodróże.

     • W dniach 18, 19 i 24 maja 2021, klasy 1a, 1b, 2d, 2a i 2c uczestniczyły w projekcie „Bajkopodróże” realizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Dobrodzieniu. W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach, których tematyka dotyczyła poznania różnych kultur.

      Klasa 1a – kultura polska.

      Klasa 1a została zaproszona na zajęcia o kulturze polskiej. Uczniowie przypomnieli polskie symbole narodowe, omówili mapę Polski z podziałem administracyjnym, wysłuchali legendy o Warsie i Sawie, nauczyli się piosenki, pt. "Płynie Wisła, płynie", poznali kroki jednego z tańców narodowych – krakowiaka. Dzieci poznały również tradycyjne stroje z różnych regionów Polski. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, przebiegały w miłej atmosferze i przede wszystkim wzbogaciły wiedzę pierwszoklasistów. Na pamiątkę otrzymali znaczki z samodzielnie pokolorowanymi symbolami narodowymi oraz ilustracje strojów ludowych.

      Klasa 1b, 2d – kultura śląska

      Podczas zajęć dzieci poznawały kulturę, język i tradycje śląskie. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie zabierały głos mówiąc gwarą śląską. Z zainteresowaniem słuchały o strojach śląskich, jakie niegdyś noszono, jak również przypomniały sobie najważniejsze tradycje i zwyczaje śląskie związane z różnymi świętami i obrzędami. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały ze zrozumieniem bajki „Królewna Śnieżka” czytanej gwarą śląską.

      Klasa 2 a – kultura czeska

      Zajęcia dotyczyły poznania kultury, języka i tradycji Czech. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, ponieważ dzięki nim poznały one położenie terytorialne naszych sąsiadów, ich flagę oraz język jakim się porozumiewają. Miały możliwość doskonalenia sprawności ruchowej poprzez naukę tańca polki, który powstał u naszych południowych sąsiadów. Dzieci poznały również charakterystyczne czeskie potrawy oraz postacie ze znanych czeskich bajek: Krecika oraz Pata i Mata. Urozmaiceniem zajęć była projekcja bajek.

      Klasa 2c - kultura japońska

      link do relacji w w TVP Opole: https://opole.tvp.pl/53970338/bajkopodroze-dla-najmlodszych-maluchy-poznaja-kulture-innych-krajow

      Na zakończenie wszystkich zajęć dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy!

     • Spotkanie z Policjantem

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Komisariat Policji w Dobrodzieniu.

      Główny cel spotkania z uczniami to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Asp.sztab Wojciech Wichary zwracał uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

      Dodatkową atrakcją spotkania był radiowóz policyjny, do którego uczniowie mogli wejść i poczuć się jak prawdziwi policjanci.

     • Objady w miesiącu maj.

     • OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 1-3

      17 DNI x 5,40 ZŁ = 91,80 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

      OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 4 A, 4B, 4C, 6C, 7B, 8A, 8B

      6 DNI x 5,40 ZŁ = 32,40 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

      OPŁATA ZA OBIADY W MIESIĄCU MAJ 2021 DLA KLAS 6A, 6B, 7A, 7C

      3 DNI x 5,40 ZŁ = 16,20 ZŁ TERMIN WPŁATY: 24.05.2021 WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001 BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

     • Majowe Święta

     • 1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

      2 maja - obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

      3 maja - obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Nasi uczniowie na lekcjach przygotowywali się do tych świąt m.in ucząc się patriotycznych wierszy i piosenek oraz wykonując prace plastyczne. Poniżej ucznowie klasy 1c.