• IV Memoriał Urszuli Marciniak
     • IV Memoriał Urszuli Marciniak

     • W piątek 28 lutego 2020r. czternaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach IV Memoriału Urszuli Marciniak.  Są to otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane przez Fundację Matematyków Wrocławskich oraz Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wydawnictwem Logi. Zawody te mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.

      http://math.uni.wroc.pl/fmw/dla-uczniów/memoriał-urszuli-marciniak/memoriał-urszuli-marciniak

      Miło nam poinformować, że ośmioro spośród naszych uczestników zakwalifikowało się do finału, który odbędzie się 28 marca we Wrocławiu. A oto uczniowie, którzy będą "łamać głowy" w finale:

      z klasy 8a: Marcel Paliga,

      z klasy 8b:  Amelia Bryłka, Amelia Gąszczak, Katarzyna Klama, Natalia Pisula, Roch Przybyliński,

      z klasy 7b: Kacper Przybylski,

      i z klasy 6a: Alicja Borkowska. 

      GRATULUJEMY!!

      Życzymy powodzenia w finale.

     • DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

     • Dyrekcja oraz nauczyciele

      Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu

      zapraszają rodziców i  kandydatów do klas I na

      Dzień Otwarty Szkoły,

      który odbędzie się 11 marca 2020 r.

      o godzinie 15:00 – 17:00.

       

       

       


     • Uwaga Rodzice

     • RODZICU - Jeśli Twoje dziecko źle się czuje, nie posyłaj go do szkoły i przedszkola, nie narażaj na ciężkie powikłania swojego dziecka, ale też innych dzieci.

     • ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE „PODUSZKA DOBRYCH SNÓW”

     •  

      Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców  Śląskich w Dobrodzieniu oraz Dobroteka zaprasza wszystkich uczniów klas 4 - 8 Szkół Podstawowych z województwa opolskiego, śląskiego, małopolskiego oraz dolnośląskiego do udziału w konkursie zatytułowanym „Poduszka dobrych snów”. Celem głównym konkursu jest wykonanie i prezentacja „Poduszki dobrych snów”, propagowanie tradycji rzemiosła artystycznego wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie i doskonalenie kreatywności młodych ludzi.
       

      Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie w czasie trwania Konkursu wypełnionego formularza zgłoszeniowego, na adres:

      Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrodzieniu, 46 – 380 Dobrodzień, ul. Piastowska 17   lub na adres e-mail: sekretariat@psp.dobrodzien.pl  

      Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin Konkursu będzie udostępniony do pobrania na stronie www.pspdobrodzien.edupage.org lub www.dobroteka.pl.

      Liczba zgłoszeń z każdej szkoły jest nieograniczona.

      Nabór do konkursu będzie prowadzony w okresie od 02 marca 2020 r. do 27 marca 2020r.

       

       

      Prace należy nadsyłać do dnia 30 kwietnia 2020 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa, 46 – 380 Dobrodzień, ul. Piastowska 17 z dopiskiem „Poduszka dobrych snów”.

       

       

     • BAL KARNAWAŁOWY

     • W środę 5 lutego 2020r., dla dzieci klas I-IV zorganizowano bal karnawałowy. W tym dniu korytarz szkolny zamienił się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Zabawę prowadził p. Andrzej Dragon w rytm najnowszych przebojów top listy dziecięcej. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Zabawa była cudowna...

     • Marzycielska Poczta - akcja charytatywna.

     • Nasza szkoła dba o to, aby jej uczniowie wyrośli na tolerancyjnych oraz pełnych empatii młodych ludzi. Z tego względu wzięliśmy udział w akcji charytatywnej Marzycielska Poczta. Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią p.Aleksandrą Konicką-Dylką napisali na lekcji wychowawczej listy do swoich niepełnosprawnych i chorych kolegów. Natomiast chętne dzieci mogły to zrobić w domu z pomocą rodziców. Uczniowie wraz z p.Olą wybrali się na pocztę w Dobrodzieniu i wysłali wszystkie listy. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym listom na buziach chorych dzieci choć na moment zabłyśnie uśmiech.

     • Wycieczka klasy 4a do Opola

     • W styczniu klasa 4a wraz z wychowawczynią udała się na wycieczkę do Opola. Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili Teatr Lalki i Aktora, gdzie mieli okazję zobaczyć wspaniały spektakl pt. „Akademia Pana Kleksa”. Dzieci zachwycone były niezwykłym widowiskiem, pełnym piosenek, mistrzowskiej gry aktorskiej oraz efektów dźwiękowych i wizualnych. Po przedstawieniu wraz z przewodnikiem oraz opiekunem wspięli się na Wieżę Piastowską, skąd zobaczyli panoramę Opola oraz posłuchali ciekawych historii związanych z tym miastem.

     • Pasowanie na czytelnika

     • W dniu  12 grudnia br. – odbyło się   uroczyste „Pasowanie uczniów  klas pierwszych na czytelników biblioteki  szkolnej". Wystąpiła cala klasa 3c, która wcieliła się w rożne  postacie z bajek. Przedstawienie nosiło tytuł ,,W zaczarowanym  świecie bajek". Na uroczystość przybyły wszystkie klasy oraz zaproszeni goście – w osobach p. dyr. Domu Kultury  mgr Agnieszka  Hurnik, p.  dyr.  naszej  szkoły  p. mgr Krystyna Kazimierowicz, p. mgr Małgorzata Pietrzykowska – Koszil z biblioteki  szkolnej. Całą uroczystość przygotowała p. mgr Aleksandra  Całkowska  razem z uczniami  z klasy 3c.

      Przedstawienie miało formę zagadek, czyli wszystkie postacie bajkowe zadawały proste zagadki publiczności, która trafnie na nie odpowiadała.
      W przedstawieniu brała  też czynny udział, p. mgr Aleksandra Całkowska - czytając, na forum bajkę „Kopciuszek:” .
      Po zakończeniu przedstawienia  –  nadeszła pora na odebranie przyrzeczenia  od wszystkich uczniów  klas pierwszych . Przyrzeczenie to zostało odczytane przez dwie  bajkowe postacie. Po złożeniu  przez klasy pierwsze przyrzeczenia –  stali się oni pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej .

      Aleksandra  Całkowska

     • Piłkarki ręczne kolejny rok na podium

     • 13 stycznia 2020 roku w Zębowicach rozegrano Mistrzostwa Powiatu Oleskiego w piłce ręcznej dziewcząt w ramach Wojewódzkich igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentantki naszej szkoły w składzie: (na fotografii od lewej stoją) Oliwia Thomann, Dominika Wójcik, Laura Szeliga, Kinga Dworaczyk, Katarzyna Klama (kapitan), Emilia Lempa, Vanessa Dudek (bramkarka), (siedzą) Natalia Pisula i Alicja Głogowska jechały z nadzieją na uzyskanie bardzo dobrego wyniku - od wielu lat zajmowały w tych zawodach medalowe miejsca. Już po piewszej kolejce nie mieliśmy wątpliwości, że walczyć nasza drużyna będzie o najwyższe trofea. W meczach grupy A dziewczyny pokonały team ze Strojca 9:1, następnie Gorzów Śląski 6:1 i PSP nr 1 z Olesna 4:2. Drużyna zajęła pierwsze miejsce w grupie i o wejście do finału zagrała z drugą drużyną grupy B - Radłowem pokonując ją 8:3.

      W walce o tytuł mistrzowski ponownie spotkały się z grupowym rywalem, zespołem ze Strojca. Niestety, mecz ten okazał się prawdziwym koszmarem, co prawda nie z ulicy Wiązów, lecz Oleskiej w Zębowicach, a ta okazała się okrutna. Trudno to zrozumieć, trudno znaleźć powód, przyczyny, a jednak dziewczyny przegraly ten najważniejszy mecz 3:4. Taki bywa sport - mawiają ludzie, którzy wiedzą co mówią. Mimo to wielki szacunek dla zawodniczek, które zagraly piękne mecze. 

      Wyrazy wielkiego podziwu należą się Emilce Lempie, ktora strzelając w turnieju aż 21!!! bramek została królową strzelców. Bramki dla Dobrodzienia bramki rzucały również: Katarzyna Klama 3, Oliwia Thomann 3 i Natalia Pisula 1. 

       

     • Projekt czytelniczy "Czytamy komiksy"

     • Uczniowie klas piątych w ramach Narodowego Programu Rrozwoju Czytelnictwa na lekcjach języka polskiego realizowali projekt czytelniczy pt.:„Czytamy komiksy”. Podsumowaniem tego projektu było tworzenie własnego komiksu a następnie zaprezentowanie najlepszych prac na wystawie szkolnej. Uczniowie sami rysowali wymyślone przez siebie komiksy, wykazując się przy tym dużą wyobraźnią, pomysłowością oraz zdolnościami plastycznymi. Wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką tworzenia komiksów i pod bacznym okiem nauczycieli.

     • Dwa ognie usportowione

     • W dniach 4 i 5 grudnia rozegrany został turniej dwóch ogni dziewcząt i chłopców klas piątych i szóstych. W środę grali piątoklasiści. Oto wyniki ich współzawodnictwa. Dziewczęta z klas piątych rozegrały tylko jeden mecz, w którym klasa 5 A pokonała połączone klasy 5B i 5C (tak mało jest w nich kobiet) 9:2. We współzawodnictwie chłopców wystartowały trzy klasy. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 5A, którzy pokonali 5B 17:9 oraz klasę 5c wspieraną przez uczniów klas trzecich 26:16. Mecz klas 5b i 5c zakończył się niewielkim zwycięstwem tej pierwszej 12:11.

      Na zakończenie rozegrano mecz, w którym reprezentacja szkoły na Mistrzostwa Gminy w dwa ognie usportowione zmierzyła się z klasą 5A, z którą przegrała 19:25. Należy wyjaśnić, że reprezentacja składa się z zawodników urodzonych w roku 2009, a jej przeciwnicy, uczniowie klasy 5A są o rok starsi. Na pewno ta różnica wieku miała znaczenie we współzawodnictwie klas, bowiem uczniowie klasy 5 B i 5 C są młodsi ok kolegów.

      Następnego dnia turniej rozegrały klasy szóste. Udział wzięły trzy drużyny dziewcząt i trzy chłopców. Oto wyniki, w których podano liczbę zbić drużyny, a więc mecz wygrała drużyna, przy której widnieje niższa liczba.

      Chłopcy:

      6A - 6B (7:16) 16:32

      6A - 6C (2:8) 6:21

      6B - 6C (5:14) 21:25

      Dziewczyny:

      6A - 6B (2:9) 9:18

      6A - 6C (2:9) 7:23

      6B - 6C (9:12) 20:19

     • "Bioróżnorodność"

     • W dniu 03.12 2019 PSP w Dobrodzieniu uczestniczyła w wycieczce do Mosznej w ramach Marszałkowskiego projektu EFS z zakresu Bioróżnorodności w województwie opolskim. Dzieci z klas 3 a i c oraz przedstawiciele klas 5 -7 uczestniczyli w zajęciach z bioróżnorodności na terenie zespołu parkowego wokół zamku w Mosznej. Uczniowie pracowali w grupach , rozpoznając pomniki przyrody ,określając ich charakterystykę.

      Uczniowie mogli zmierzyć i obliczyć pierśnice poszczególnych pomników przyrody w Mosznej i dowiedzieć,iż niektóre z nich mają 300 lub 400 lat. Rozpoznawali również gatunki roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Odwiedziliśmy też pałacową oranżerię,gdzie można podziwiać gatunki egzotycznych roślin. Uczniowie zostali poczęstowani ekologicznym i zdrowym drugim śniadaniem oraz ciepłym obiadem po zajęciach terenowych. Dziękujemy Pani Dyrektor DOKiS Agnieszce Hurnik za pośredniczenie w realizacji tego jednodniowego projektu z Urzędem Marszałkowskim Opole. Dziękujemy p. Marszałkowo Andrzejowi Buła za ekologiczna wycieczkę z Bioróżnorodności do pięknego zamku w Mosznej. Opiekunowie wycieczki Barbara Rozik,Mariola Pyka,Sylwia Krafczyk i Beata Jasińska.

     • Konkurs bożonarodzeniowy z języka angielskiego

     • Chętni uczniowie klas drugich, trzecich oraz czwartej mogli w grudniu wziąć udział w konkursie z języka angielskiego o tematyce bożonarodzeniowej. Konkurs wymagał od uczestników dużej znajomości słownictwa, symboli oraz umiejętności odgadywania zagadek w języku angielskim. Najlepszymi okazali się:

      miejsce I – Viktoriia Behun kl. 4a

      miejsce II – Mateusz Maks kl. 2b

      miejsce III- Aleksandra Piekacz kl. 2a

      Podczas szkolnych jasełek zwycięzcom zostały wręczone nagrody przygotowane przez organizatorkę konkursu p. Aleksandrę Konicką- Dylkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

       

     • Jarmark Bożonarodzeniowy

     • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu pięknie dziękuje wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Wolontariuszom za poświęcony czas na przygotowanie i udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Mimo zimna serca wszystkich były mocno rozgrzane

     • Jasełka Bożonarodzeniowe

     • Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich pragnie złożyć życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Wszystkiego Najlepszego w nowym 2020 roku wszystkim naszym Uczniom i Uczennicom oraz ich Rodzicom.

     • Odwiedziny...

     • Mikołaju, Mikołaju co Ty robisz w naszej szkole... Dzisiaj naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość, który obdarował wszystkich grzecznych uczniów prezentami.

     • Prezent od Świętego Mikołaja

     • Opłaca się być grzecznym. Uczniowie naszej szkoły chcą podziękować Świętemu Mikołajowi ;) za wspaniały prezent :D Dwa stoły do gry w piłkarzyki okazały się strzałem w dziesiątkę

     • Wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy

     • W dniu 16.12.2019 r odbyła się wycieczka klas dwujęzycznych niemieckich 5c,6 c oraz klasy 5a do Wrocławia. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum wody Hydropolis. Uczniowie mogli usłyszeć i zobaczyć wiele ciekawych informacji dotyczących wody. Mogli skorzystać z wielu interesujących interaktywnych stanowisk. Podziwiali oświetlone makiety Wrocławia z rzeką Odrą oraz makietę z rzeką Amazonką i lasami równikowymi ,obserwowali zjawisko burzy śnieżnej oraz działanie ognia.

      Po niezapomnianej wizycie w Hydropolis udaliśmy się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego oraz katedry wrocławskiej , gdzie wiele ciekawostek historycznych przedstawił nasz przewodnik -p. Stanisław Pluta. Następnie udaliśmy się na rynek wrocławski gdzie odbywal się Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie mogli kosztować różne smakołyki dostępne na Jarmarku np. gorące oscypki, gorącą czekoladę czy też bąbelkowe gofry lub pieczone pierogi. Mamy nadzieję,że uczestnicy wycieczki mają za sobą mile wspomnienia. Wycieczkę zorganizowała i poprowadziła pani Patrycja Kocorek. Wycieczka uzyskała też dofinansowanie z Miasta i Gminy Dobrodzien.

     • Warsztaty zdobienia bombek

     • Magia świąt już w naszej szkole! 04.12.2019 r. odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrodzieniu warsztaty zdobienia bombek. To już tradycja w naszej szkole. Od kilku lat uczniowie bardzo chętnie biorą udział w warsztatach zdobiąc bombki wymyślonymi przez siebie motywami.

      Dodatkową atrakcją jest kolorowy brokat nadający bombkom świąteczny blask i atmosferę. Starsi uczestnicy warsztatów chwalą się sporą kolekcją własnoręcznie ozdobionych bombek, które zdobią domowe choinki.

     • „Czworonożni przyjaciele”

     • Uczniowie klas 2a i 2b wraz z wychowawcami, panią Kornelią Gurok i panią Kariną Kurzac – Wolnowską, realizowali w miesiącach X-XII projekt czytelniczo – edukacyjny „Czworonożni przyjaciele”. W ramach projektu uczniowie wykonali szereg zadań:

      - czytali w klasach i w domu książki z serii „Zaopiekuj się mną”;

      - obejrzeli film edukacyjny pt. „Mój przyjaciel Rex”, przedstawiający rasy psów, ich charakterystyczne cechy, funkcje jakie pełnią, sposoby odżywiania i opieki nad nimi;

      - opowiadali o swoich pupilach;

      - odbyli wycieczkę do lecznicy zwierząt – poznali pracę weterynarza, jego pacjentów i wyposażenie gabinetów;

      - wykonali prace plastyczne pt. „Moje ulubione zwierzątko”,

      - odbyło się spotkanie z dogoterapeutką i jej psem;

      - utworzyli „Psi Kodeks” jako podgumowanie projektu.