• „Pasowania na uczniów”

     • W dniu 14 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas pierwszych. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym pt.: „Wyprawa do czterech zaczarowanych krain” prowadzonym przez uczniów klas trzecich. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, wierszyki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci były gotowe do sumiennej pracy w szkole.Po zakończonej części artystycznej mogli już uroczyście złożyć ślubowanie na sztandar szkoły: „My uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej Imieniem Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu Ślubujemy: być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami. Obiecujemy godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły.Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”Dyrektor Szkoły pani Krystyna Kazimierowicz oraz pani wice-dyrektor Nina Oliwa dokonały ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Po pasowaniu klasy pierwsze otrzymały upominki złożone na ręce wychowawców klas, a ufundowane przez Radę Rodziców. Wychowawcy w klasach rozdali również uczniom pamiątkowe dyplomiki przygotowane specjalnie na tą uroczystość. Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczniowie z klasy 3a wspólnie ze swoją wychowawczynią panią Barbarą Rozik zaprezentowali krótki program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tematem przewodnim występu była geneza Dnia Edukacji Narodowej oraz praca Komisji Edukacji Narodowej. Po wysłuchaniu ciekawych informacji, wszyscy na sali rozumieli napis wiszący nad sceną: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” czyli taki będzie nasz kraj, jak zostaniemy wykształceni i wychowani.

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
      W piątek 4.10.2019r. z okazji  Dnia Tabliczki Mnożeni wszyscy uczniowie klas 5-8 zostali sprawdzeni z jej znajomości. Na lekcjach matematyki uczniowie losowali karteczki, na których  znajdowało się pięć przykładów. Stasze klasy na rozwiązanie miały minutę. Młodsze klasy troszkę więcej. 
      Oto przykładowy los:

      Oprócz uczniów, ze znajomości tabliczki mnożenia sprawdzani byli również dorośli.  Wybrani uczniowie klas 6 (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) utworzyli  Patrole Egzaminacyjne i przepytali m.in wicedyrektora szkoły p. Ł. Słupika, intendentkę i kucharki, higienistkę, bibliotekarkę, p. woźnego, sprzątaczkę i kilka odważnych  nauczycielek. Wszyscy dorośli poradzili sobie z tym wyzwaniem. Znają tabliczkę mnożenia do 100. Mogli też spróbować swoich sił na przykładach do 500. Tacy odważni byli p. wicedyrektor, p. woźny i  p. sprzątaczka uzyskując tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia.

      Z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia ogłoszony został również dla uczniów konkurs - challenge. W czwartek i piątek pojawiały się na korytarzach przykłady z tabliczki mnożenia. Ale były to przykłady poprawne i błędne. Zadaniem uczniów było odnaleźć kartki z błędami. A oto wyniki indywidualne:
       

      1. miejsce - Alicja B. klasa 6a (6 odnalezionych błędów)
      2. miejsce - Katarzyna K.  klasa 8b (4 znalezione błędy)

       Klasyfikacja klasowa:
       1.  Najwięcej błędów znalazła klasa 8b  - 10 przykładów, a tuż za nia była klasa 8a - 7 przykładów.

      Klasyfikacja klasowa:

      1. miejsce 8b - 10 przykładów
      2. miejsce 8a - 7 przykładów

      Bystrym okiem i refleksem wykazali się też uczniowie klas 5. Znaleźli 4 błędy.

      Na przerwach uczniowie mogli również pogłębić swoja wiedzę matematyczną. W holu szkoły wyświetlane były filmiki ze sprytnymi sposobami szybkiego liczenia.

      Dziękuję uczniom i  dorosłym za udział w tej akcji.

      Opracowała: mgr  Elżbieta Borkowska

       

     • Spotkanie autorskie z Klaudią Zając

     • W dniu 4 października w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z debiutującą pisarką Klaudią Zając, która została zaproszona do szkoły w Dobrodzieniu w ramach realizacji Narodowego Programu Wspierania Czytelnictwa.

      Pani Klaudia w wieku 23 lat wyjechała do Hondurasu z organizacją „Domy Serca”.

       

      Udała się do jednego z najniebezpieczniejszych krajów w poszukiwaniu nadziei. Znalazła ją w oczach zranionych dzieci, w rozmowach przykutych do łóżek starców, we łzach odciętych od świata więźniarek. Po powrocie do kraju napisała książkę „Honduras - niegasnąca nadzieja”. To pierwsza książka omawiająca problemy, z jakimi boryka się dzisiaj Honduras jako kraj, oraz jak te problemy wpływają na losy poszczególnych ludzi. Ta książka jest dowodem na to, że podarowanie odrobiny uwagi i nadziei wydobywa z ludzi to, co w nich najpiękniejsze. Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali prezentację multimedialną, słuchali opowieści p. Klaudii o tym mało znanym kraju i ich mieszkańcach. Była też okazję do zadawania pytań, otrzymania autografu czy indywidualnej rozmowy.

     • "Próbna Ewakuacja"

     • W piątkowy poranek w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Na miejsce przybyły dwa wozy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrodzienia. Podczas sprawnie przeprowadzonej ewakuacji nie ucierpiał żaden uczeń ani żaden nauczyciel :) W mieniu Dyrekcji, Nauczycieli oraz wszystkich Uczniów chcielibyśmy serdecznie podziękować dobrodzieńskim strażakom za profesjonalną akcję oraz ciekawą pogadankę.

     • AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 20-22 WRZEŚNIA 2019

     • "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

      20 września 2019r. uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". W bieżącym roku w porządkowanie terenu szkoły zaangażowali się nauczyciele oraz uczniowie z klas III-VIII, którzy zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i rękawice  solidnie posprzątali wyznaczony teren.

      Natomiast dzieci z klas I-II miały okazję uczestniczyć w prelekcji o ekologii oraz tworzyły plakaty oraz przedmioty z recyklingu.

      Akcja miała na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za naszą planetę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wyniosą z tych zajęć jak najwięcej pozytywnych wartości i będą dbać o środowisko nie tylko w czasie zorganizowanych akcji, ale także na co dzień.

     • Narodowe Czytanie 2019

     • Dnia 7 września 2019r. o godz. 14.00, w sali kameralnej Domu Kultury w Dobrodzieniu, odbyło się Narodowe Czytanie 2019 - "Czytamy 8 nowel z okazji 8 czytania". Naszą szkołę reperezentowali uczniowie klasy VIIa, VIIb oraz VIIIb, którzy pięknie czytali fragmenty "Katarynki" Bolesława Prusa.

     • "Euroweek"

     • W dniach 5-9 pazdziernika 2019 r. klasy 7 b i 8 b brały udział w obozie językowym: Euroweek- Szkoła Liderów. Kilka dni spędzonych w malowniczo położonej miejscowości Lądek Zdrój zaowocowało nowymi znajomościami oraz ogromem wrażeń.Kontakt z wolontariuszami z całego świata spowodował przełamanie bariery językowej. Różnorodność zajęć warsztatowych rozwinęła w uczestnikach obozu cenne umiejętności pracy w grupach i przejmowania inicjatywy w zespole.Uczniowie klas językowych biorą udział w tym przedsięwzięciu raz do roku. Jest program edukacyjny przeznaczony dla młodzieży w wieku szkolnym i ma na celu doskonalenie umiejętności językowych oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników.Program obejmuje warsztaty z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, stereotypów oraz porównań tematycznych. Oczekiwanym efektem jest zdolność do krytycznego myślenia i otwartość pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.Ciekawym doświadczeniem było otwarcie się na inne kultury. Młodzież miała okazję poznać wolontariuszy z najdalszych zakątków świata min z Algierii, Indonezji, Wietnamu, Meksyku, Włoch, Kolumbii. Liderem grupy był Alex Irias z Hondurasu.Uczniowie wrócili pełni energii i motywacji do dalszej nauki języka.

     • Ogłoszenie - Pilne

     • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu informuje, że od dnia 15.10.2019 r. rozpoczynają się prace związane z wykonaniem chodnika oraz bramki dla uczniów dowożonych do szkoły. W związku z tym od wtorku 15.10.2019 r. od godz. 7.00 wprowadza się całkowity zakaz wjazdu samochodów na teren szkoły przy ul. Piastowskiej 49.

     • Rozpoczęcie r.szk. 2019/2020

     • Dnia 2 września 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Tym razem to nie Pani Dyrektor powitała zgromadzonych, ale to uczniowie powitali panią Krystynę Kazimierowicz, która od tego dnia zaczęła piastować urząd Dyrektora PSP w Dobrodzieniu.

      Następnie tuż po uroczystym odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły, która wszystkim uczniom i nauczycielom życzyła wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym oraz radości z realizacji swoich małych i dużych planów.

      Po wystąpieniu pani Dyrektor wspólnie mieliśmy okazję obejrzeć pełen dobrego humoru, doprawiony szczyptą refleksji program artystyczny, który specjalnie na ten dzień, pod czujnym okiem polonistki, przygotowali uczniowie klasy ósmej.

      Na koniec Dyrektor szkoły przedstawiła wychowawców i nauczycieli pracujących w naszej szkole. Po skończonej akademii uczniowie rozeszli się ze swoimi wychowawcami do klas. Pierwszy dzień szkoły szczególnie przeżywali najmłodsi koledzy z klasy pierwszej, którzy z obawą i niepewnością ,a niektórzy z ciekawością, obserwowali całe to wydarzenie.

      W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki.

      Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą już za 10 miesięcy!

     • Rok szkolny 2019/2020

     • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej

      im. Powstańców Śląskich informuje,

      że rozpoczęcie nowego roku szkolnego

      odbędzie się 2 września 2019r. o godzinie 9.00

      w budynku przy ulicy Piastowskiej 49 ,

      natomiast w piątek – 30 sierpnia- w godzinach 10.00- 14.00 przyjmowane będą rożki obfitości.

     • UWAGA

     • Stypendia za wyniki w nauce oraz stypendia sportowe do odebrania w kasie Urzędu Gminy od dnia 3.07.2019r.

     • Ogłoszenie

     • Biblioteka szkolna będzie otwarta dla uczniów w czasie wakacji w ostatni poniedziałek:

      czerwca - 24.06.2019r.

      lipca - 29.07.2019r.

      sierpnia - 26.08.2019r.

      w godzinach od 9.00 - 14.00.

       

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

     • Godz. 8.30 - uroczysta msza święta na zakończenie roku szkolnego w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu

      Godz. 9.30 - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 na sali gimnastycznej PSP w Dobrodzieniu (ul. Piastowska 49)

      Autobusy w tym dniu we wszystkich kierunkach odjadą o godz. 13.30.

     • GALA KONKURSU „NAKRYCIE GŁOWY”

     •  

       

      W dniu 04.06.2019r. w Dobrotece odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „ Nakrycie głowy”, którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa przy współpracy z Dobroteką. Konkurs skierowany był do młodzieży starszych klas szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjalnej województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Celami głównymi konkursu było wykonanie i prezentacja nakrycia głowy, propagowanie tradycji rzemiosła artystycznego wśród młodzieży, rozwijanie i doskonalenie kreatywności młodych ludzi. Nagrody wręczyli p. wicedyr. PSP w Dobrodzieniu p. Krystyna Kazimierowicz, p. dyr. kreatywny w Dobrotece Jan Cegiełka, p. prezes Piotr Kler.

       

      Oto nagrodzeni:

       

      NAGRODA GŁÓWNA  -  Sandra Stanosek PSP Dobrodzień 3kl. gimnazjum

      II MIEJSCE  - Karol Wołowczyk PSP Dobrodzień
      III MIEJSCE  -  Jonasz Badura PSP Dobrodzień 3kl. gimnazjum

       

      WYRÓŻNIENIA:


      Wiktoria Badora - ZSP Ciasna

      Julia Bartodziej - PSP Dobrodzień

      Vanessa Dudek - PSP Dobrodzień

      W trakcie gali uczniowie mogli wziąć udział w wernisażu wystawy – Wizja Wypoczynku 2019 – DOM oraz w finisażu wystawy Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa.

      Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc w realizacji konkursu, przygotowaniu gali i poczęstunek w Dobrotece p. Janowi Cegiełce i p. Annie Bukartyk.  Fundacji Kler, Firmie SIT SIT i Dobrotece za ufundowanie nagród głównych.

      Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom, osobom wspomagającym i uczniom uświetniającym naszą galę występem muzycznym.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do Dobroteki na wystawę prac konkursowych!

                                                                                   Koordynator konkursu: Sabina Kowalska

       

     • OGŁOSZENIE LISTY LAUREATÓW NAKRYCIE GŁOWY

     •                                                                       

      W dniu 21 maja 2019r. w godzinach 10:00-12:00 w Dobrotece  przy ul. Oleskiej 35 w Dobrodzieniu odbyły się obrady Jury  Konkursu „Nakrycie głowy”.  Jury w składzie: przewodniczący   p. Jan Cegiełka-Dyrektor Kreatywny Dobroteka , członkowie: p. Bożena Gaś - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu,  p.Krystyna Kazimierowicz -  Wiceyrektor Szkoły, p. Adam Wieczorek – projektant: Halupczok Kuchnie i Wnętrza i p. Anna Bukartyk – Project Manager – Dobroteka.

      Na konkurs wpłynęło 52 prac, którym nadano numery od 01 do 52. Ocena prac miała charakter dwuetapowy. Decyzją Jury Konkursowego po rozpatrzeniu wymagań formalnych przyjęto do oceny 52 prac. Spośród zakwalifikowanych Jury Konkursu do drugiego etapu wytypowało 17 prac. W drugim etapie na podstawie punktacji Jury Konkursowe wybrało laureatów.  W wyniku burzliwych obrad i głosowania wyłoniono zwycięzców i przyznano wyróżnienia.

      Jury Konkursu uchwaliło utajnienie wyników do czasu oficjalnego ogłoszenia na uroczystej Galii
      04 czerwca 2019r. o godz. 12:00 w Dobrotece w Dobrodzieniu  ul. Oleska 35

      Laureaci i zakwalifikowani do finału (podani alfabetycznie):

      - ZSP Ciasna

      - PSP Dobrodzień

      Pozostałym uczestnikom gratulujemy uczestnictwa w konkursie i liczymy na odwiedzenie Nas  
      4 czerwca. Prosimy wszystkich uczestników o potwierdzenie przybycia na galę.

       

      Koordynator konkursu

      Sabina Kowalska

     • UWAGA!!!

      Termin nadsyłania prac do konkursu pt. "Nakrycie głowy" został przedłużony do 10 maja 2019r.

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu informuje, że nauczyciele podjęli decyzję o zawieszeniu strajku z dniem 26.04.2019r.

      W związku z powyższym od poniedziałku 29.04.2019r. zajęcia lekcyjne odbywają się zgodnie z planem lekcji. Jednocześnie przypominamy, że dzień 02.05.2019r. (czwartek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.