• Zdrowie na talerzu.

     • Okres jesienny to czas obfitych zbiorów w ogródkach. Warzywa i owoce jesieni są nie tylko pyszne, ale też bardzo wartościowe dla naszego zdrowia. Wspierają odporność, niwelują stany zapalne i dbają o równowagę układu nerwowego. Aby skutecznie temu zapobiegać, warto odpowiednio wcześnie sięgnąć po warzywa i owoce, które oferuje nam natura. W tym celu najlepiej zapoznać się z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia wraz z 10 zasadami i komentarzami . Pozwala ona poznać zasady prawidłowego żywienia i najważniejsze elementy stylu życia, których realizacja daje szanse na prawidłowy rozwój, sprawność intelektualną i fizyczną oraz długie życie w zdrowiu. Uczniowie, którzy uczęszczają na świetlicę szkolną w budynku nr 17, w ubiegłym tygodniu , mogli nie tylko sprawdzić, jak smakują dary jesieni np. jabłka, śliwki, gruszki, dynie czy winogrona, papryka ,cukinia, ziemniaki czy buraki , ale także poznać zasady zdrowego żywienia A wszystko to świeże i dostępne na wyciągnięcie ręki czekało na naszych uczniów w świetlicy!

     • Dzień Edukacji Narodowej.

     • W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia poświęcone Dniu Edukacji Narodowej. W czasie zajęć rozmawiano z uczniami o szkole, nauce, zapoznano uczniów z pracą nauczycieli i innych pracowników szkoły. Z tej okazji wykonano również upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz zaproszono gości, aby opowiedzieli uczniom o swojej pracy. Gościliśmy Panią Dyrektor Krystynę Kazimierowicz, Panią Wicedyrektor Elżbietę Borkowską, a także Panią Sekretarz Szkoły Grażynę Sawicką. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i jeszcze raz wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA.

     • 1 października 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole ŚDTM. Na lekcjach matematyki świat kręcił się wokół tabliczki mnożenia we wszystkich klasach. Graliśmy w gry „Ja mam, kto ma?”, wykonywaliśmy ćwiczenia fizyczne z tabliczką mnożenia, uczestniczyliśmy w teście na uważność. Na lekcjach matematyki odbywały się konkursy klasowe: tabliczkowy labirynt, zapałczane zagadki, zagadki obrazkowe. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody w formie oceny. W czasie przerw nie nudziliśmy się oczywiście również ponieważ aktywnie uczestniczyliśmy w Szkolnym Konkursie o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Nasze zadanie konkursowe polegało na odszukaniu ukrytych na korytarzach szkolnych 11 zadań – łamigłówek oraz rozwiązaniu ich. Prawidłowe rozwiązania zadań były kodem do uzyskania tytułu Mistrza Tabliczki Mnożenia. Całe przerwy główkowaliśmy i kodowaliśmy . Wyróżnienie za szczególnie aktywny udział w szkolnym konkursie otrzymały dwie klasy: 5c oraz 7b. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskało 8 uczniów, spośród których wylosowani zostali trzej uczniowie do nagrody specjalnej. Gratulujemy zwycięzcom konkursu!!! Nagrody w szkolnym konkursie ufundowane zostały przez Radę Rodziców naszej szkoły za co serdecznie dziękujemy. Okazało się, że tabliczka mnożenia super, a my ją znamy śpiewająco To był naprawdę fajny dzień, nauka przez zabawę i zabawa przez naukę. Już nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań i niespodzianek jakie przygotują nasi nauczyciele matematyki w przyszłym roku … Do zobaczenia za rok!!!

     • Obiadki w miesiącu październik.

     •  

      INFORMACJA DLA RODZICÓW

       

      Opłata za obiady w miesiącu październik 2021:

      19 DNI x 5,00 ZŁ = 95,00 ZŁ

      TERMIN WPŁATY: 10.10.2021

      WPŁAT DOKONUJEMY NA KONTO BANKOWE O NUMERZE: 36 8907 1047 2005 4001 0238 0001

      BANK SPÓŁDZIELCZY W LEŚNICY

     • Jesienna florystyka.

     • W ramach zajęć świetlicowych w miesiącu wrześniu uczniowie malowali wazony i tworzyli kompozycje florystyczne o tematyce jesiennej. Na zajęciach powstały gazetki i plansze prezentujące ich dorobek artystyczny . Joanna Wróblewska

     • Dzień Spadającego Liścia.

     • Wraz z początkiem kalendarzowej jesieni, w świetlicy odbyły się zajęcia wokół nietypowego święta-"Dzień Spadającego Liścia". Z tej okazji uczniowie klas 1-4 rozmawiali o zmianach zachodzących w przyrodzie, o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, a także o bezpiecznej drodze do i ze szkoły. Wykonali również wiele prac plastycznych, m.in. z wykorzystaniem liści. 

     • Podróżuj, Śnij, Odkrywaj !!!

     • W miesiącu wrześniu na świetlicy szkolnej odbyło się szereg zajęć na temat wakacyjnych podróży pod hasłem „Podróżuj, Śnij, Odkrywaj !!!”. W czasie zajęć uczniowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami na temat własnych wakacyjnych podróży, wykorzystując przy tym globus i różnego rodzaju mapy. Uczniowie przynieśli zdjęcia i pamiątki z podróży, opowiadając krótko o nich. Ponadto mogli wypowiedzieć się na temat ulubionych środków transportu. Na zajęciach odbyła się pogadanka na temat podróży kiedyś a dziś, jak również dyskusja czy w ogóle warto podróżować? W ramach zajęć uczniowie nauczyli się piosenki o tematyce podróżniczej pt. „Lubię podróże” jak i wykonali szereg prac plastycznych, tj. „Malowanie pocztówki z wakacji” czy praca w technice dowolnej „Moja wymarzona podróż”.

     • Jak dawniej gaszono pożary.

     • WYCIECZKA KLAS 5A i 6A – 10 WRZEŚNIA 2021 R.

      W dniu 10 września 2021 uczniowie klas 5a i 6a uczestniczyli w sesji historycznej „Jak dawniej gaszono pożary”. Zajęcia realizowane były w ramach projektu „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Organizatorem zajęć było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów „Brzozowa Dolina”. Braliśmy udział w bardzo ciekawych prelekcjach: „Straż pożarna przez Instagram”, „Historia pożarnictwa na Śląsku”, „Jak to downi u nos łogyń gasiyli?”. Każdy z nas słuchał prelekcji z zapartym tchem. Mogliśmy zobaczyć ciekawe eksponaty pożarnicze. Każdy z uczestników miał możliwość przymierzyć elementy stroju strażackiego, te używane obecnie, jak również te których używano dawniej. Uczestniczyliśmy w pokazach i warsztatach pożarniczych. Każdy z uczniów, posługując się dawnymi urządzeniami pożarniczymi, mógł spróbować swoich umiejętności w gaszeniu pożarów. Zabawa była doskonała i nie wszyscy do domu wrócili w suchych ubraniach. Uczestnicy wycieczki zostali poczęstowani pysznymi naleśnikami z owocami i twarogiem, a przez cały czas trwania zajęć mogli się częstować słodkościami, kawą lub herbatką. Wróciliśmy w cudownych nastrojach. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Mamy nadzieję, że takich zajęć będzie więcej. Pozdrawiamy uczniowie klas 5a i 6a z opiekunami.

     • Zmiana stawki żywieniowej

     • Drodzy Rodzice,

      w związku z rosnącym i dużym zainteresowaniem korzystania ze stołówki szkolnej, od 1.10.2021 będą wydawane obiady jednodaniowe, urozmaicone dodatkami, a stawka żywieniowa za jeden obiad wyniesie 5,00zł.

     • Spotkanie z pisarką.

     • W dniu 14.09.2021r. uczniowie klasy Ib naszej szkoły byli obecni na spotkaniu z pisarką Panią Renatą Piątkowską. Spotkanie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu w ramach akcji „ZACZYTANE OPOLSKIE” promującej czytelnictwo i literaturę polską wśród mieszkańców regionu.

      Pani Renata Piątkowska jest autorką wielu książek dla dzieci, takich jak: „Opowiadania do chichotania”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Twardy orzech do zgryzienia”, a także serii „Gangu Słodziaków” czy „Gangu Swojaków”.

      Dzieci, które były w posiadaniu książek Pani Renaty Piątkowskiej mogły otrzymać autograf pisarki.

      Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze.

     • Wizyta w Dobrotece.

     • W dniu 10.09.2021 uczennice oddziałów klas 5-8 miały okazję odwiedzić Dobrotekę. W tym dniu odbywała się wystawa rzeźbiarskich form użytkowych, które powstały podczas Pleneru Rzeźbiarskiego "Najszlachetniejsza forma przetworzenia drewna". Zaprezentowano m.in. tron do medytacji, wieszak na ubrania czy stolik. Bardzo dziękujemy za zaproszenie :) 

     • Narodowe czytanie 2021

     • Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

      – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

      Odpowiadając na zaproszenie Domu Kultury w Dobrodzieniu, uczniowie klasy 8b, w składzie: Alicja Borkowska, Maciej Duźniak, Magdalena Grabińska, Anna Oblicka i Julia Regner, wzięli udział w tym wydarzeniu. 

      Dziękujemy nauczycielkom j.polskiego Pani Dorocie Puchrowicz i Małgorzacie Wierzbickiej za przygotowanie uczniów.

       

     • KLASOWA WYCIECZKA DO MUZEUM PALEONTOLOGICZNEGO W LISOWICACH.

     • Dnia 18 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 1b i 2d zwiedzili Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach. Dzieci miały możliwość zobaczyć wystawę cennych skamieniałości sprzed 205 milionów lat, czyli z późnego triasu – epoki dinozaurów i ssaków. Brały udział w warsztatach, podczas których w wielkiej piaskownicy wyszukiwały modele kości szkieletu dinozaura, a potem układały je na przygotowanej macie zgodnie ze wzorem. Bardzo ciekawe były kamienne puzzle z obrazem dinozaura, które należało ułożyć pracując w grupie. Malowały także odlewy gipsowe przedstawiające różne gatunki dinozaurów, które później zabrały do domu. Pobyt w muzeum okazał się wyjątkowo cenną lekcją archeologii, która na długo pozostanie dzieciom w pamięci. Serdecznie dziękujemy pani Annie Majowskiej za przekazanie cennych informacji o dawnym, zaskakującym świecie dinozaurów.

     • Bajkopodróże

     • 27.06.2021 odbyło się podsumowanie projektu "Bajkopodróże" realizowanego przez Dom Kultury. W projekcie brały udział wszystkie klasy I-III poznając tradycje i kulturę różnych krajów. Na podsumowaniu projektu Publiczną Szkołę Podstawową reprezentowała klasa 3b, która przedstawiła układ taneczny - tradycyjny taniec irlandzki.